07 лютого 2012 року в ПАРД відбулася робоча зустріч щодо попереднього узгодження змін до Положення про депозитарну діяльність, з метою якнайшвидшого затвердження змін до вказаного документу.
У зустрічі взяли участь представники:
- Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР):
Курочкіна Ірина Юріївна – Директор департаменту регулювання депозитарної та розрахунково-клірингової діяльності НКЦПФР;
Омельченко Ірина Францівна - заступник Директора департаменту регулювання депозитарної та розрахунково-клірингової діяльності НКЦПФР.
- ПАРД:
Супрун Андрій Володимирович - Член Ради ПАРД;
Новосад Людмила Володимирівна - Голова Правового комітету ПАРД;
Кий Олексій Миколайович –
Журавльов Максим Миколайович – юрист ПАРД.
- ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»:
Шаповал Юрій Іванович - Перший заступник Голови Правління;
Гнатюк Ірина Володимирівна - радник Голови правління.
- ПАТ «Національний депозитарій України»:
Адамовська Марина Олександрівна - Директор операційного департаменту;
Панченко Оксана Володимирівна - Начальник юридичного управління.
Проект змін до Положення вже неодноразово протягом 2011 року публікувався на сайті Комісії, до нього подавалася значна кількість пропозицій ПАРД, які були враховані Комісією при його доопрацюванні.
При цьому зміни до Положення про депозитарну діяльність, розробка яких триває вже близько року, в цілому були погоджені учасниками робочої зустрічі в ПАРД.
Разом з тим, з метою остаточного відпрацювання окремих норм Проекту, які викликали найбільшу кількість дискусій, учасники в процесі обговорення виробили єдину позицію, з таких питань:
1. Відповідно до ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено обов’язок щодо направлення особою, яка веде облік права власності на акції емітента у депозитарній системі України інформації про власників значних пакетів (10 відсотків і більше) акцій до емітента. Таке повідомлення має здійснюватися у строки, порядку та за формою, що встановлені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Учасниками зустрічі погодили пропозиції щодо встановлення порядку, форми та строків у Положенні про депозитарну діяльність. Зокрема, пропонується встановити, що емітент отримує інформацію про власників значних пакетів (10 відсотків і більше) при отриманні від депозитарію зведеного облікового реєстру, до якого включається інформація з облікових реєстрів, що надсилаються зберігачами до депозитарію.
При цьому емітент буде отримувати таку інформацію по мірі направлення до депозитарію запиту на складання зведеного облікового реєстру, та/або незалежно від направлення вказаного запиту – один раз на рік.
2. Процедура відміни
За концепцією, погодженою на робочій зустрічі, така процедура передбачає направлення ініціатором депозитарної операції – зберігачем депозитарію розпорядження про відміну ініційованої операції, а депозитарій пересилає таке розпорядження до зберігача – контрагента. У разі, якщо зберігач – контрагент виконує таке розпорядження, операція відміняється. У тому випадку, якщо зберігач – контрагент не виконав розпорядження про відміну операції, особа що ініціювала відміну операції має можливість захищати свої порушені права у суді. Крім цього, за згодою всіх заінтересованих сторін спір щодо відміни розпорядження може бути передано на розгляд до третейського суду ПАРД.
3. Уточнення реквізитного складу переліку акціонерів, що складається депозитарієм.
4. Уточнення процедури
5. Представники НКЦПФР
Однак у ході обговорення досягли компромісного варіанту вирішення вказаного питання шляхом встановлення обов’язку зберігача встановлювати зв'язок з програмним модулем депозитарію кожного операційного дня депозитарію не менше одного разу за операційний день.
6. Уточнення процедури забезпечення повідомлення про проведення загальних зборів у разі їх скликання особою (особами), що володіє 10 і більше відсотками акцій емітента. Зокрема щодо здійснення розсилки повідомлень депозитарієм.
7. З метою уникнення зловживань при відкритті рахунку юридичним особам, що перебувають на стадії створення (емітентам та юридичним особам, що формують статутний капітал цінними паперами), пропонується встановити обов’язковість засвідчення картки із зразком підпису розпорядника рахунку виключно нотаріально.
Норми щодо можливості засвідчення таких карток зберігачем або депозитарієм (залежно від особи, якій відкривається рахунок) було запропоновано до Положення про депозитарну діяльність (за аналогією з процесом відкриття банківського рахунку юридичній особі, що перебуває на стадії створення). Однак в ситуації з цінними паперами є суттєва відмінність – при відкритті рахунку в банку, на нього можуть бути лише зараховано грошові кошти без можливості їх списання до створення юридичної особи, а у випадку з цінними паперами – обмежень по списанню не встановлюється.
До того ж піднімалося питання щодо відображення у Положенні про депозитарну діяльність механізму зарахування цінних паперів на рахунки власників зберігачем у випадках, коли таке зарахування здійснюється за наслідками вчинених емітентом дій (наприклад: додаткова емісія, дематеріалізація). Однак учасники зустрічі вирішили, що такі процедури мають врегульовуватися внутрішніми документами депозитарію без додаткового регулювання у нормах Положення про депозитарну діяльність.
Розуміючи важливість та необхідність оперативного внесення змін до Положення про депозитарну діяльність, редакції обговорюваних змін буде доопрацьовано учасниками зустрічі до п’ятниці 10 лютого 2012 року та подано до НКЦПФР для затвердження остаточного тексту проекту.
За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтеся до керівника прес-служби ПАРД, Ольги Цілик, e-mail: [email protected], тел.: (093) 768-80-83.