Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Комітет депозитарної діяльності ПАРД розглянув можливість розірвання зберігачем договору про відкриття рахунку

Комітет депозитарної діяльності ПАРД на засіданні 8 лютого 2012 року розглянув питання розірвання зберігачем договору про відкриття рахунку у цінних паперах.

Договір про відкриття рахунку у цінних паперах зі зберігачем не може розриватися у зв’язку з несплатою послуг зберігача згідно договору, якщо на рахунку обліковуються цінні папери. При цьому сума заборгованості за послуги зберігача враховується до прибутку підприємства та є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств за податковим законодавством. Тобто зберігач, фактично не отримуючи доходу від надання послуг депонентові, несе значні затрати, пов’язані зі сплатою вказаного податку.

Окрім того, відповідно до Постанови Національного банку України від 13.12.2002 р. № 505 банки зобов’язані формувати резерв для відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості, що виникає в процесі їх діяльності. Формування резерву під дебіторську заборгованість банки зобов’язані здійснювати в повному обсязі. Обсяг резерву не залежить від розміру їх доходів. Його формують відповідно до суми фактичної дебіторської заборгованості та розрахункової суми резерву за станом на перше число місяця, наступного за звітним, до встановленого строку для подання форми звітності N 1-КБ "Баланс комерційного банку" (щомісяця). У зв’язку із збільшенням дебіторської заборгованості банку, останній зобов’язаний збільшувати розмір резерву для відшкодування можливих витрат від дебіторської заборгованості. Це, у свою чергу, призводить до скорочення обсягу робочих активів банку.

Таким чином, фінансове навантаження на юридичну особу-зберігача цінних паперів, у випадку несплати депонентом послуг згідно договору про відкриття рахунку у цінних паперах, складає 21 % (ставка податку на прибуток підприємств з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року) від суми заборгованості за таким договором, а у випадку якщо зберігачем є банк – 121 % (21% - ставка податку на прибуток підприємств + 100% - формування резерву під дебіторську заборгованість банку).

Члени Комітету відзначили, що таке фінансове навантаження є невиправданим, а тому необхідно розробити та запровадити механізми врегулювання даного питання.

За результатом обговорення питання Комітет прийняв рішення розробити та надати пропозиції до НКЦПФР щодо внесення змін до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 р. № 999, та Типового договору про відкриття рахунку у цінних паперах, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 14.07.1998 р. № 87, якими передбачити:

  1. можливість розірвання зберігачем договору про відкриття рахунку в цінних паперах незалежно від наявності цінних паперів на такому рахунку;
  2. у випадку наявності цінних паперів на відповідному рахунку, зберігач забезпечує подальше їх збереження та облік, проте після розірвання договору про відкриття рахунку у цінних паперах здійснення депозитарних операцій на відповідному рахунку стає обмеженим. Зокрема, на такому рахунку у цінних паперах зберігачем виконуються лише безумовні операції;
  3. у випадку звернення до зберігача власника цінних паперів для виконання депозитарної операції на відповідному рахунку у цінних паперах, такий власник повинен повторно укласти із зберігачем договір про відкриття рахунку у цінних паперах або надати зберігачу розпорядження на списання цінних паперів на його рахунок у цінних паперах, відкритий у іншого зберігача, та закриття такого рахунку.

За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтеся до керівника прес-служби ПАРД, Ольги Цілик, e-mail: [email protected] , тел.: (093) 768-80-83.

Поділитись: