Останнім часом ПАРД отримує значну кількість звернень від зберігачів щодо неможливості виконання норми Положення про депозитарну діяльність у частині дотримання заборони зберігачу бути депонентом іншого зберігача.
На практиці виникають ситуації, коли зберігач цінних паперів отримує статус депонента іншого зберігача без вчинення будь-яких юридично значущих дій, направлених на здобуття такого статусу.
Така ситуації можлива у випадку, коли юридична особа, що є торговцем цінних паперів та має у власності цінні папери, що обліковуються на її рахунках в інших зберігачах, отримує ліцензію на провадження діяльності зберігача цінних паперів.
У випадку зупинення рішенням НКЦПФР внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів емітента, які належать зберігачу на праві власності, можливість списання таких цінних паперів на власний рахунок зберігача чинним законодавством України не передбачена.
Дослідивши нормативне регулювання вказаного питання, вважаємо, що забезпечення можливості зберігача дотримуватися вимог підпункту 4 пункту 23 розділу XI Положення можливе шляхом прийняття індивідуального рішення НКЦПФР, що дозволить списання таких цінних паперів на рахунок зберігача, відкритий для обліку власних цінних паперів, у період дії вказаного вище рішення НКЦПФР.
При цьому, з метою недопущення порушень прав інвесторів, вважаємо, що у вказаному індивідуальному рішенні НКЦПФР доцільно вказувати:
- конкретних зберігачів між якими буде відбуватися операції списання та зарахування цінних паперів, із зазначенням конкретних номерів рахунків у цінних паперах
- цінні папери списуються виключно із метою переведення їх обліку на рахунок зберігача, відкритий для обліку власних цінних паперів, та обмежуються в обігу одразу після зарахування їх на такий рахунок до моменту відміни рішення НКЦПФР про зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо таких цінних паперів.
Одночасно звертаємо увагу, що відповідно до Статуту ПАРД, Асоціація представляє та захищає права членів ПАРД у органах державної влади та інших установах.
У зв’язку з цим пропонуємо членам ПАРД, у яких має місце описана вище ситуація, звертатися до ПАРД з метою вирішення такої ситуації та отримання допомоги в отриманні індивідуального рішення НКЦПФР.