Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Ідентифікація торговців ЦП відповідно до законодавства про протидію відмиванню брудних коштів стала основною темою для обговорення на Правовому комітеті ПАРД

Правовий комітет ПАРД, зважаючи на численні звернення до Асоціації, пов’язані з невизначеністю зберігачів щодо необхідності проводити ідентифікацію торговця цінними паперами, який брав участь в укладенні правочину щодо переходу права власності на іменні цінні папери, при виконанні облікових операцій у системі депозитарного обліку цінних паперів, на засіданні 26.09.2012 рокузатвердив рекомендацію.

Рекомендація Правового комітету ПАРД

Щодо ідентифікації торговця цінними паперами відповідно до законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом або фінансування тероризму

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» від 28.11.2002 року (зі змінами і доповненнями) (надалі – Закон) суб'єкт первинного фінансового моніторингу (СПФМ) відповідно до законодавства зобов'язаний на підставі поданих офіційних документів або засвідчених в установленому порядку їх копій здійснювати ідентифікацію клієнтів, які проводять фінансові операції. Додаткові дані для вивчення клієнта також можуть бути одержані від клієнта, а також з інших джерел, якщо така інформація є публічною (відкритою).

Клієнтом, відповідно до п. 19) ч. 1 ст. 1 Закону є – будь-яка особа, яка звертається за наданням послуг або користується послугами суб'єкта первинного фінансового моніторингу.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» від 10.12.1997 року (надалі – Закон про Національну депозитарну систему) діяльність, пов'язана із зберіганням цінних паперів та обліком прав власності на них, здійснюється на підставі договору про відкриття рахунку у цінних паперах, який укладається власником цінних паперів з обраним ним зберігачем.

При цьому, відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону про Національну депозитарну систему, власник юридична або фізична особа, яка користується послугами зберігача на підставі договору про відкриття рахунку в цінних паперах є – депонентом.

Крім цього, відповідно до п. 1.1. гл. 1 розд. V Положення про депозитарну діяльність (надалі – Положення), затвердженого Рішенням Держаної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 999 від 17.10.2006 року депозитарні установи зобов'язані ідентифікувати осіб, які відкривають рахунки в цінних паперах, а також осіб, що мають повноваження діяти від їх імені, у порядку, установленому законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Комісії.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону, ідентифікація та вивчення фінансової діяльності здійснюються у разі:

встановлення ділових відносин з клієнтами;

виникнення підозри в тому, що фінансова операція може бути пов'язана з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму;

проведення фінансової операції, що підлягає фінансовому моніторингу;

проведення разової фінансової операції без встановлення ділових відносин з клієнтами на суму, що дорівнює чи перевищує суму, визначену частиною першою статті 15 Закону.

Таким чином зберігачі цінних паперів зобов’язані ідентифікувати осіб які звертаються до них за отриманням депозитарних послуг (осіб, що відкривають рахунки у цінних паперах) їх представників, а також своїх депонентів у випадках передбачених ст. 9 Закону.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (надалі – Закон про цінні папери) від 23.02.2006 року професійна діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку провадиться торговцями цінними паперами - господарськими товариствами, для яких операції з цінними паперами є виключним видом діяльності, а також банками.

Професійна діяльність з торгівлі цінними паперами включає:

брокерську діяльність – укладення торговцем цінними паперами цивільно-правових договорів (зокрема договорів комісії, доручення) щодо цінних паперів від свого імені (від імені іншої особи), за дорученням і за рахунок іншої особи;

дилерську діяльність – укладення торговцем цінними паперами цивільно-правових договорів щодо цінних паперів від свого імені та за свій рахунок з метою перепродажу, крім випадків, передбачених законом;

андеррайтинг – розміщення (підписка, продаж) цінних паперів торговцем цінними паперами за дорученням, від імені та за рахунок емітента;

діяльність з управління цінними паперами – діяльність, яка провадиться торговцем цінними паперами від свого імені за винагороду протягом визначеного строку на підставі договору про управління переданими йому цінними паперами та грошовими коштами, призначеними для інвестування в цінні папери, а також отриманими в процесі цього управління цінними паперами та грошовими коштами, які належать на праві власності установнику управління, в його інтересах або в інтересах визначених ним третіх осіб.

Вказаний вище перелік видів професійної діяльності з торгівлі цінними паперами є вичерпним.

Таким чином, у випадку якщо торговець цінними паперами брав участь лише в укладенні договору про відчуження цінних паперів, він не є клієнтом зберігача або представником власника цінних паперів або особи, що бажає набути цінні папери у власність, а його ідентифікація не вимагається Законом.

Разом з тим, відповідно до Положення торговець цінними паперами може бути призначений власником цінних паперів керуючим рахунком у цінних паперах, тобто здійснювати повноваження щодо управління рахунком у цінних паперах власника цінних паперів. При цьому, на практиці, можливо, що торговець цінними паперами за дорученням власника цінних паперів або особи, що бажає набути цінні папери у власність, буде здійснювати дії щодо відкриття рахунку в цінних паперах такі особі.

У такому випадку, відповідно до вимог Закону та Положення, торговець цінними паперами, що діє у відносинах зі зберігачем як представник власника цінних паперів або особи, що бажає набути цінні папери у власність, має бути ідентифікованим за правилами ст. 9 Закону.

Поділитись: