Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Інфраструктура ринку депозитарних послуг докорінно зміниться

11 жовтня 2012 року у газеті Голос України опубліковано Закон України «Про депозитарну систему України» від 06.07.2012 року.

Закон є системоутворюючим документом, що визначає правові засади функціонування депозитарної системи України, встановлює порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів.

Закон у повному обсязі набирає чинності з 12.10.2013 року, однак вже зараз (з 11.10.2012 року) вступають в силу норми, що регламентують порядок створення Центрального депозитарію, Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках (надалі – Розрахунковий центр) та депозитарних установ.

Згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону створення Центрального депозитарію буде відбуватися на базі ПАТ «Національний депозитарій України». Для цього депозитарії цінних паперів протягом року з дня опублікування Закону, з урахуванням вимог НКЦПФР, мають передати всі глобальні сертифікати на зберігання Національному депозитарію України. З дня передачі глобальних сертифікатів на зберігання Національний депозитарій України вважатиметься правонаступником прав та обов'язків інших депозитаріїв за договорами про обслуговування емісії цінних паперів, укладеними між емітентами та депозитаріями.

Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках забезпечуватиме здійснення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, укладеними на фондових біржах та поза фондовою біржею, якщо проводяться розрахунки за принципом "поставка цінних паперів проти оплати".

На відміну від діючих норм, згідно нового Закону, встановлюються різні види депозитарної діяльності, які можуть провадитися депозитарною установою (депозитарна діяльність депозитарної установи; діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування; діяльність із зберігання активів пенсійних фондів), провадження кожного з яких потребуватиме отримання окремої ліцензії.

Ліцензії на право провадження депозитарної діяльності зберігача цінних паперів та реєстратора діятимуть лише до 12.10.2013 року, зі спливом цієї дати таких видів професійної діяльності на фондовому ринку, як реєстратор та зберігач, не буде. До настання цієї дати діючі зберігачі та реєстратори мають привести свою діяльність у відповідність із вимогами Закону та подати НКЦПФР необхідні для видачі нових ліцензій документи або припинити свою діяльність у встановленому Комісією порядку.

Відповідні документи, а саме порядок та умови видачі ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарною установою, переоформлення ліцензії, видачі її дубліката та копії, НКЦПФР має розробити до 12.04.2013 року.

Емісійні цінні папери в Україні випускатимуться виключно у бездокументарній формі. При цьому, з 11.10.2012 року емітент емісійних цінних паперів під час здійснення емісії цінних паперів може обрати лише бездокументарну форму існування таких цінних паперів, а договір про обслуговування емісії такий емітент може укласти лише з Національним депозитарієм України. Емітенти іменних емісійних цінних паперів повинні протягом трьох місяців з дня реєстрації НКЦПФР Правил Центрального депозитарію цінних паперів забезпечити їх існування в бездокументарній формі та укласти договір з Центральним депозитарієм цінних паперів про обслуговування емісії цінних паперів. Іменні емісійні цінні папери, випуск яких зареєстровано до дня опублікування цього Закону, можуть існувати в документарній формі до 12.10.2013 року.

При цьому встановлено, що власник цінних паперів, які були дематеріалізовані, зобов'язаний звернутися до обраної емітентом депозитарної установи та укласти з нею договір про обслуговування рахунка в цінних паперах від власного імені або здійснити переказ прав на цінні папери на свій рахунок в цінних паперах, відкритий в іншій депозитарній установі.

У разі, якщо власник цінних паперів до 12.10.2013 року не уклав договору про обслуговування рахунка в ЦП або не здійснив переказ прав на ЦП, цінні папери такого власника (які дають право на участь в органах емітента) не враховуються при визначенні кворуму та при голосуванні в органах емітента. Такі обмеження встановлюються депозитарною установою в системі депозитарного обліку протягом одного робочого дня після сплину одного року з набрання чинності Законом (тобто 12.10.2014 року).

Встановлюється виключний перелік випадків розкриття інформації із системи депозитарного обліку цінних паперів, а також вносяться змін до всіх профільних Законів України, яким у своїй діяльності керуються відповідні державні органи щодо можливості отримання ними інформації про облік іменних емісійних цінних паперів виключно у порядку та обсягах встановлених Законом.

Відтепер депозитарні установи надаватимуть емітенту реєстр власників іменних цінних паперів, а також інші послуги передбачені Законом України «Про акціонерні товариства».

Серед додаткових послуг, які депозитарна установа матиме право надавати емітенту, варто виділити послуги щодо проведення загальних зборів (чергових або позачергових) акціонерного товариства, зокрема:

– виконувати функції реєстраційної комісії або лічильної комісії

– здійснювати для емітента підготовку та надання йому довідково-аналітичних матеріалів, що характеризують ринок цінних паперів

– консультування з питань обліку та/або обігу цінних паперів

– послуги щодо управління його рахунком у Центральному депозитарії чи інші послуги, не заборонені законодавством, щодо цінних паперів, випущених емітентом

– послуги з реалізації прав за цінними паперами

Окремим Рішенням НКЦПФР встановлюватиметься порядок та особливості контролю депозитарною установою за відповідністю операцій з активами ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ, статуту КІФ та законодавству, а також за дотриманням вимог законодавства, регламенту ІСІ та статуту КІФ компанією з управління активами при розрахунку вартості чистих активів ІСІ, розміщенні та викупі цінних паперів ІСІ, використанні прибутків, отриманих на активи ІСІ.

Після набрання чинності Законом з’явиться реальна можливість виконання зобов’язань шляхом внесення цінних паперів на депозит нотаріуса. Так відповідно до с. 1 ст. 23 Закону у разі внесення цінних паперів на депозит нотаріуса права на цінні папери та права за цінними паперами виникають у кредитора за зобов'язанням. Нотаріус повинен в установленому законом порядку повідомити кредитора про внесення цінних паперів на депозит нотаріуса. При цьому, цінні папери, внесені на депозит нотаріуса, не враховуються під час голосування та визначення кворуму загальних зборів акціонерів (учасників) емітента таких цінних паперів. Дивіденди та інші доходи за цінними паперами, внесеними на депозит нотаріуса, перераховуються нотаріусу та є власністю кредитора.

Поділитись: