Учасники засідання Комітету депозитарної діяльності ПАРД 18.12.2012 року розглянули питання щодо порядку передачі цінних паперів на обслуговування до Національного депозитарію України (НДУ) у зв’язку із реалізацією норм Закону України «Про депозитарну систему України» від 06 липня 2012 року № 5178-VI.
За результатом обговорення зазначеного питання учасники Комітету дійшли згоди, що процес передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію має базуватися на наступних принципах:
- процес передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію не повинен створювати перепон або позбавляти власника права розпоряджатися належними йому цінними паперами, у тому числі, здійснювати їх купівлю-продаж на фондовій біржі (процес передачі/ переказу цінних паперів має здійснюватись у неробочий час/вихідні дні);
- у процесі передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію зберігач повинен мати можливість забезпечити підтвердження права власності на цінні папери у будь-який момент;
- процес передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію має бути автоматизований, а також повинна бути передбачена можливість звірки на правильність та достовірність інформації в системі депозитарного обліку.
Також учасники засідання відзначили, що необхідним є вирішення питання щодо необхідності повідомлення зберігачами у порядку, встановленому законодавством, органів державної податкової служби про відкриття рахунків у цінних паперах в програмному модулі депозитарію НДУ у зв’язку з передачею цінних паперів на обслуговування від депозитарію ВДЦП.
Комітет вирішив звернутися до НКЦПФР з вимогою залучати представників ПАРД до участі у розробці та обговоренні всіх проектів нормативно-правових актів на виконання та з метою впровадження норм Закону.
Окрім того, на засіданні Комітету розглянули питання щодо обслуговування цінних паперів, яким не присвоєний код ISIN.
У ході обговорення учасники Комітету відзначили, що зобов’язанння щодо присвоєння цінним паперам міжнародного ідентифікаційного номеру цінних паперів відповідно до законодавства покладається на емітента відповідних цінних паперів.
Також учасники Комітету зазначили, що на сьогоднішній день цінні папери, яким не призначений код ISIN, обслуговуються у Національній депозитарній системі та неможливим є припинення їх обслуговування.
За результатом розгляду означеного питання Комітет вирішив звернути увагу НКЦПФР на те, що на сьогоднішній день не всі емітенти цінних паперів привели свою діяльність у відповідність з вимогами Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» щодо присвоєння випущеним ними цінним паперам коду ISIN. У зв’язку з цим, звернутись з проханням вжити відповідних заходів впливу до таких емітентів.
Також Комітет вирішив, що необхідним є звернутись до НКЦПФР щодо встановлення мораторію на застосування санкцій до професійних учасників фондового ринку, які здійснюють депозитарну діяльність щодо цінних паперів, яким не присвоєний код ISIN.
Окрім того, Комітет розглянув питання щодо відкриття рахунків у цінних паперах власникам при дематеріалізації /зміні зберігача цінних паперів по дематеріалізованим акціям.
У ході обговорення його учасники Комітету відзначили, що на сьогоднішній день існує колізія норм Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 року № 999, та Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 30.06.2000 року № 98, що регламентують порядок відкриття рахунків у цінних паперах зберігачем.
У зв’язку з цим спірним є питання про можливість та необхідність відкриття зберігачем декількох рахунків у цінних паперах власнику при дематеріалізації та зміні зберігача цінних паперів по дематеріалізованим акціям.
Учасники Комітету відзначили, що колізія норм законодавства з цього питання призводить до виникнення різної практики.
За результатом обговорення питання Комітет вирішив підготувати аналіз норм законодавства, що регламентують порядок відкриття зберігачем рахунків у цінних паперах, у тому числі при дематеріалізації та зміні зберігача цінних паперів по дематеріалізованим акціям.