Асоціація отимала від НКЦПФР відповідь на запит щодо надання роз'яснення про рахунок співласників
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Щодо надання роз’яснення про рахунок співвласників
До ПАРД надходять численні звернення членів Асоціації-зберігачів з приводу питань, які виникають у процесі відкриття та обслуговування рахунків співвласників.
Частиною 1 ст. 355 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) визначено, що майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).
Відповідно до абз. третього п. 3 гл. 1 розд. V Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 року № 999 (далі – Положення 999) якщо цінні папери перебувають у спільній власності декількох осіб, зберігачі відкривають один спільний для всіх співвласників рахунок у цінних паперах на підставі одного договору про відкриття рахунку в цінних паперах, укладеного з усіма співвласниками. Повноваження щодо укладання договору про відкриття рахунку в цінних паперах та/або управління рахунком в цінних паперах на підставах, визначених законодавством, можуть здійснюватися одним із співвласників або їх загальним представником.
Згідно абз. четвертого п. 6 розд. III Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 року № 1000 (далі – Положення 1000) для обліку цінних паперів, які перебувають у спільній власності декількох осіб, відкривається один спільний особовий рахунок для всіх співвласників.
В той же час, Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затверджене рішенням ДКЦПФР від 30.06.2000 року № 98 (далі – Положення 98) не містить жодних норм щодо відкриття рахунків співвласників у процесі дематеріалізації.
Враховуючи наведене, з метою правильного застосування положень законодавства, просимо надати офіційне роз’яснення з наступних питань:
1. Відповідно до ч. 1 ст. 356 ЦКУ власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Таким чином, зберігачу необхідно враховувати долю кожного з співвласників (має зазначатися у виписці, обліковому реєстрі – з визначенням номінальної вартості та кількості цінних паперів, що належать особі).
На практиці доля співвласника часто визначається ідеальним числом (у відсотках або як певна частина від загальної кількості). У випадку, коли така кількість не є цілим числом, зберігач не може виконати вимоги абз. 15 п. 5.3 розд. VIII Положення 999 у частині зазначення в обліковому реєстрі загальної кількості, номінальної вартості цінних паперів відповідного випуску, що належать особі щодо кожного співвласника.
Прошу роз’яснити, чи має бути частка співвласника обов’язковим реквізитом рахунку співвласників та яким чином вказувати у обліковому реєстрі номінальної вартості та загальної кількості цінних паперів відповідного випуску, що належать співвласнику у випадку, коли така кількість не є цілим числом?
2. Яким чином здійснюється безумовна операція списання, коли до зберігача звертається спадкоємець співвласника (якщо частка померлого співвласника не є цілим числом)?
3. У випадку необхідності зміни анкетних даних одного з співвласників відповідне розпорядження має бути підписане всіма співвласниками чи лише тим, дані якого змінюються?
4. У випадку відкриття рахунку співвласників у процесі дематеріалізації співвласникам можуть бути не відомі анкетні дані один одного. Чи має право зберігач надавати одному співвласнику інформацію (анкетні дані) про іншого?
З повагою
Президент ПАРД О.М. Кий
Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
На ваш лист від 19.11.2012 № 308-01 повідомляємо.
Відповідно до статті 355 Цивільного кодексу України (далі - Кодекс), майно, що є власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).
Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.
Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
Відповідно до статті 356 Кодексу власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Водночас зазначимо, що будучи вираженим у певній частці, право кожного співвласника тим не менш не обмежується певною наперед визначеною частиною майна, а поширюється на усе майно. Саме тому співвласники несуть витрати на утримання усього спільного майна пропорційно до своїх часток (ст. 360 Кодексу), а плоди та доходи, одержані від використання будь-якої частини майна, що є у спільній частковій власності, за загальним правилом надходять до складу спільного майна і розподіляються між співвласниками відповідно до їхніх часток у праві власності (ст. 359 Кодексу).
Згідно із статтею 358 Кодексу право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
Разом з тим, згідно з частиною першою статті 368 Кодексу спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Відповідно до частин першої та другої статті 369 Кодексу співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними
Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників.
У разі вчинення одним із співвласників правочину щодо розпорядження спільним майном вважається, що він вчинений за згодою всіх співвласників.
Відповідно до статті 370 Кодексу співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності.
Згідно зі статтею 372 Кодексу майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між
ними.
У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
У разі поділу майна між співвласниками право спільної сумісної власності на нього припиняється.
Отже, питання щодо порядку володіння та користування цінними паперами, які знаходяться у спільній частковій власності, у тому числі кількість яких не дає змогу визначити частку співвласника цілим числом, може бути врегульовано укладенням відповідного договору, який має надаватися зберігачу.
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу V Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Комісії від 17.10.2006 № 999 (зі змінами) (далі - Положення), якщо цінні папери перебувають у спільній власності декількох осіб, зберігачі відкривають один спільний для всіх співвласників рахунок у цінних паперах на підставі одного договору про відкриття рахунку в цінних паперах, укладеного з усіма співвласниками. Повноваження щодо укладання договору про відкриття рахунку в цінних паперах та/або управління рахунком в цінних паперах на підставах, визначених законодавством, можуть здійснюватися одним із співвласників або їх загальним представником.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», акція є неподільною. Порядок реалізації прав співвласників акції (акцій) визначається Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Відповідно до п.5.3 розділу VIII Положення обліковий реєстр власників цінних паперів складається за кожним випуском цінних паперів. Обліковий реєстр повинен містити назву документа «Обліковий реєстр власників цінних паперів» - у разі його надання депозитарію або «Список (перелік) власників іменних цінних паперів» - у разі його надання реєстроутримувачу;
дату складання;
дату, за станом на яку вказується інформація про власників цінних паперів;
інформацію про зберігача (повне або скорочене найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження, серія та номер ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: депозитарної діяльності зберігана цінних паперів, засоби зв'язку тощо); інформацію про емітента цінних паперів (повне або скорочене найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження);
інформацію про випуск цінних паперів (код цінних паперів, вид цінних паперів, тип/клас/різновид/найменування цінних паперів, серія цінних паперів - за наявності, вид опціонних сертифікатів - для випуску опціонних сертифікатів, реєстраційний номер випуску цінних паперів, номінальна вартість одного цінного папера (частка консолідовано^ го іпотечного боргу, що припадає на один сертифікат участі, - для іпотечних сертифікатів участі, премія - для опціонних сертифікатів));
щодо кожного власника (співвласника), внесеного до облікового реєстру, має бути вказано:
депозитарний код рахунку у цінних паперах;
для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові (для нерезидентів за наявності), громадянство, дані документа, що посвідчує особу, місце та дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (вказується для резидентів за наявності);
для юридичної особи - повне або скорочене найменування та код за ЄДРПОУ (для резидентів). Для юридичних осіб - нерезидентів вказується країна реєстрації та ідентифікаційний код з торговельного, судового або банківського реєстру країни, де офіційно зареєстрований іноземний суб'єкт господарської діяльності;
для пайового інвестиційного фонду - повне або скорочене (за наявності) найменування пайового інвестиційного фонду та ідентифікаційний код за ЄДРІСІ, повне або скорочене (за наявності) найменування та код за ЄДРПОУ компанії з управління активами, що створила цей фонд;
для держави - держава Україна, реквізити суб'єкта(ів) управління (для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові, дані документа, що посвідчує особу, місце та дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта; для юридичної особи - повне найменування та код за ЄДРПОУ);
місцезнаходження (місце проживання);
загальну кількість, номінальну вартість цінних паперів відповідного випуску, що належать особі;
загальну кількість належних особі цінних паперів відповідного випуску, у відношенні яких зберігачем зареєстровано обтяження зобов'язаннями.
Стосовно необхідності зміни анкетних даних одного із співвласників, слід вказати, що згідно із підпунктом 3.11 пункту 3 глави 1 розділу V Положення для відкриття рахунку в цінних паперах для обліку цінних паперів, що перебувають у спільній власності декількох осіб, зберігачу подаються, зокрема, анкета рахунку в цінних паперах, що містить інформацію щодо всіх співвласників.
Відповідно до підпункту 4.3 пункту 4 глави 1 розділу V Положення реквізити анкети рахунку в цінних паперах/анкети керуючого рахунком/анкети розпорядника рахунку у цінних паперах можуть бути доповнені за письмовим погодженням з депонентом, клієнтом або керуючим рахунком в межах їх повноважень.
Унесення змін до відповідної анкети здійснюється на підставі, серед іншого, розпорядження депонента, клієнта чи керуючого рахунком депонента, клієнта депозитарної установи.
Таким чином, оскільки право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою розпорядження щодо зміни реквізитів одного із співвласників підписується всіма співвласниками або на підставі відповідного правочину одним із співвласників, або їх загальним представником.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення безумовна операція з управління рахунком у цінних паперах - списання, зарахування або переказ цінних паперів на рахунку у цінних паперах депонента та/або клієнта без його розпорядження під час проведення емітентом операцій з цінними паперами, а також у зв'язку із зміною дієздатності (обмеження дієздатності або визнання особи недієздатною), внаслідок передачі цінних паперів у спадщину та в інших випадках, які передбачені законодавством.
Відповідно до пункту 13 глави 2 розділу V Положення, безумовні операції з цінними паперами здійснюються на підставі наданих депозитарній установі оригіналів або завірених відповідно до вимог законодавства копій письмових документів, зокрема, свідоцтва про право на спадщину.
Безумовні операції щодо певної кількості цінних паперів, що належать власнику (або власникам), можуть здійснюватися тільки зберігачем.
Якщо зазначені вище документи не містять усіх необхідних реквізитів для виконання безумовної операції та/або їх оформлення не відповідає вимогам законодавства, депозитарна установа має право вимагати надання необхідної інформації.
Статтею 1278 Кодексу встановлено, що частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.
Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.
Відповідно до наведеного, що у випадку, якщо до зберігача звертається спадкоємець співвласника з метою проведення операції списання, то надані зберігачу документи повинні містити усі необхідні реквізити для виконання безумовної операції, якщо поділ цінних паперів у рівних частках є неможливим. Вважаємо, що поділ цінних паперів можливо здійснити у частках за домовленістю між співвласниками шляхом належним чином оформленого правочину.
Отже, спадкоємці, з метою збереження принципу неподільності цінних паперів, мають право за домовленістю між собою здійснити виділ кожної частки майна (цінних паперів) в натурі, оформити його належним чином та надати зберігачу відповідні документи.
Що стосується питання відкриття рахунку співвласникам при дематеріалізації акцій та надання анкетних даних про особу, зазначаємо.
Відповідно до пункту 1.9 розділу 1 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затвердженого рішенням Комісії від 30 червня 2000 № 98, рахунки в цінних паперах тим власникам цінних паперів, які є зареєстрованими особами в реєстрі власників іменних цінних паперів на дату припинення ведення реєстру такого випуску, що дематеріалізується, відкриваються та ведуться у зберігача на підставі договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам, що укладається емітентом та зберігачем під час дематеріалізації цього випуску у відповідності до вимог, що зазначені у цьому Положенні.
Відкриття та ведення рахунків у цінних паперах, зберігання акцій на цих рахунках здійснюється за рахунок емітента до моменту укладання договору про відкриття рахунку в цінних паперах власником цінних паперів та зберігачем.
Відповідно до п.5.6 розділу 5 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування здійснення зберігачем депозитарних операцій, що не зазначені в п. 5.5 цього Положення, можливе тільки після укладення власником із зберігачем договору про відкриття рахунку в цінних паперах та надання зберігачу документів, що передбачені чинним законодавством.
Згідно із абзацом третім пункту 5.3 розділу 5 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування ідентифікація відповідно до законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, власників цінних паперів, яким були відкриті рахунки в цінних паперах на підставі договору з емітентом, здійснюється зберігачем при укладанні договору про відкриття рахунку в цінних паперах власником цінних паперів та зберігачем або при виконанні зберігачем операцій, пов'язаних з переведенням акцій з рахунку у цінних паперах власника, відкритого емітентом, на рахунок у цінних паперах цього власника, відкритий в іншого зберігача, або на рахунок у цінних паперах цього власника, відкритий йому зберігачем до проведення дематеріалізації акцій.
Цей лист стосується виключно суб'єкта звернення, та не є офіційним роз'ясненням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Член Комісії О.Тарасенко