Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Щодо визначення поняття «правочин щодо цінних паперів»

 

Позиція Правового комітету ПАРД

«Щодо визначення поняття «правочини щодо «цінних паперів»

 

  Зміст поняття "правочин щодо цінних паперів" для цілей ч.8, 9 ст. 17 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (надалі – Закон) і питання щодо правочинів щодо цінних паперів, які повинні вчинятися за участю або посередництвом торгівця цінними паперами, доцільно розглядати саме в контексті вказаної статті Закону, змісту і видів професійної діяльності з торгівлі цінними паперами.

Відповідно до п. 2 р. І Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами, затверджених Рішенням ДКЦПФР від 12.12.2006р. №1449 (далі - Правила), цими Правилами встановлюються основні вимоги до діяльності торговців, правочинів та операцій з цінними паперами та іншими фінансовими інструментами, передбаченими законодавством у діяльності торговців, правил організації внутрішнього обліку торговців, а також основні обов'язки торговців.

Правилами визначені види договорів, які укладаються торговцями при здійсненні діяльності з торгівлі цінними паперами. Якщо проаналізувати визначення договорів, які укладаються торговцями, та вимоги до їх змісту, то можна зробити висновок, що предметом таких договорів є купівля, продаж, міна цінних паперів або надання торговцем послуг з купівлі, продажу або міни цінних паперів, наприклад:

дилерський договір - договір купівлі-продажу (міни) цінних паперів або інших фінансових інструментів, що укладається торговцем від свого імені та за свій рахунок;

договір на виконання - договір купівлі-продажу (міни) цінних паперів або інших фінансових інструментів, який укладається торговцем (комісіонером, повіреним, управителем) з третьою особою (контрагентом) на виконання умов договору комісії, договору доручення, договору про управління, укладеного між торговцем та його клієнтом, або разового замовлення клієнта до договору на брокерське обслуговування;

предметом договору на брокерське обслуговування є надання торговцем як комісіонером або повіреним клієнту послуг щодо купівлі, продажу або міни цінних паперів або інших фінансових інструментів на підставі разових замовлень від свого імені (від імені клієнта), за дорученням і за рахунок клієнта;

предметом договору комісії є надання торговцем (комісіонером) певного виду послуги з купівлі, продажу або міни цінних паперів або інших фінансових інструментів від свого імені за рахунок та в інтересах клієнта (комітента);

предметом договору доручення є надання торговцем (повіреним) певного виду послуги з купівлі, продажу або міни цінних паперів або інших фінансових інструментів від імені та за рахунок клієнта (довірителя).

Тобто діяльність з торгівлі цінними паперами передбачає вчинення торговцями таких правочинів щодо цінних паперів, які пов’язані з купівлею, продажем або міною цінних паперів.

Додатково необхідно зазначити, що відповідно до ч. 10 ст. 17 Закону  торговець цінними паперами зобов'язаний подавати до загальнодоступної інформаційної бази даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів для подальшого розміщення таку інформацію про всі вчинені поза фондовою біржою ним або за його участю правочини щодо емісійних цінних паперів:

найменування емітента цінних паперів та його ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;

вид, тип, клас, форма існування та форма випуску цінних паперів;

міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів;

кількість цінних паперів за кожним правочином;

ціна цінних паперів;

дата вчинення правочину;

інші відомості, визначені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

До зазначеної інформації не включаються відомості про сторони правочинів.

Порядок та строки подання торговцем цінними паперами зазначеної інформації, а також порядок її подальшого розміщення встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно додатку № 1 «Інформація про всі вчинені торговцем цінними паперами поза фондовою біржею правочини щодо емісійних цінних паперів» до Порядку подання та розміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів торговцями цінними паперами та фондовими біржами, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 05.02.2013 N 131 із змінами та доповненнями, одним з реквізитів Інформації є «Вид правочину». Згідно Системи довідників та класифікаторів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженої Рішенням НКЦПФР від 08.05.2012 N 646, є Довідник "Види договорів у діяльності з торгівлі цінними паперами" в якому визначений зміст вищезазначених договорів. В переліку договорів зазначені Договори купівлі/продажу, комісії, субкомісії, договори на виконання договору комісії, договори на виконання договору субкомісії, договори доручення, на брокерське обслуговування та інші, і серед яких немає ні договорів застави, поділу майна подружжя, поділу спадкового майна, переведення боргу.

Враховуючи вищенаведене, поняття "правочин щодо цінних паперів", яке вказане в ч.8, 9 ст. 17 Закону, слід розуміти так, що йдеться про правочини щодо цінних паперів, які вчиняються торговцями з метою здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами, і предметом яких є купівля, продаж або міна цінних паперів чи послуги з купівлі, продажу або міни цінних паперів.

Поділитись: