Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Результати семінару ПАРД «Ліцензування професійної діяльності в умовах нового законодавства»

 

27 березня 2013 року у місті Києві відбувся семінар ПАРД «Ліцензування професійної діяльності в умовах нового законодавства».

Доповідачами на семінарі виступили представники Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку: Директор департаменту регулювання депозитарної та розрахунково-клірингової діяльності Ірина Курочкіна, Заступник Директора департаменту регулювання депозитарної та розрахунково-клірингової діяльності Оксана Сальчук, Заступник Директора департаменту регулювання діяльності торговців цінними паперами та фондових бірж Ірина Устенко, Директор департаменту контрольно-правової роботи Олег Мисюра.

 

Ірина Курочкіна повідомила, що Комісією розроблено проекти Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку – депозитарної діяльності депозитарними установами та клірингової діяльності, Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії, який, у тому числі, визначає порядок отримання ліцензії на здійснення депозитарної діяльності згідно Закону України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон). Вказані документи планується розглянути на засіданні Комісії 28.03.2013 року.

Також пані Курочкіна відзначила, що своїм рішенням Комісія схвалила проект Положення про депозитарну діяльність, розроблений відповідно до нового Закону. Основними новелами Положення визначено встановлення вимог до реквізитного складу виписки з рахунку у цінних паперах та розпорядження на проведення депозитарної операції. Встановлення вимог до розпорядження обґрунтовується відсутністю у Законі норм щодо обов’язкового подання для проведення операції документів, які підтверджують наявність відповідних підстав.

Представники державного регулятора закликали учасників фондового ринку долучатися до процесу доопрацювання вказаних проектів підзаконних нормативно-правових актів, та вже зараз розпочинати процес підготовки необхідних документів для отримання ліцензії.

 

Щодо строків розгляду пакетів документів для отримання ліцензії пані Курочкіна підкреслила, що строки три місяці та шість місяців (для юридичних осіб учасниками (акціонерами) яких є нерезиденти), встановлені Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», є правом Комісії, а не обов’язком. Ірина Курочкіна повідомила, що враховуючи ситуацію, яка наразі склалася, у разі відсутності зауважень до пакетів документів, наданих заявником для отримання ліцензії, строк розгляду відповідного пакету документів буде меншим та особа отримає необхідну ліцензію. При цьому ліцензія на провадження діяльності депозитарної установи/діяльності щодо зберігання активів ІСІ/НПФ почне діяти не раніше дати набрання чинності Законом.

 

Оксана Сальчук звернула увагу учасників семінару на те, що поєднання різних видів депозитарної діяльності (діяльності депозитарної установи, діяльності із зберігання активів ІСІ, діяльності із зберігання активів НПФ) згідно Закону можливе лише за умови їх провадження окремими структурними підрозділами депозитарної установи. При цьому проектом Ліцензійних умов передбачається можливість суміщення роботи сертифікованих фахівців депозитарної установи в структурних підрозділах, що провадять депозитарну діяльність.

Пані Сальчук повідомила, що сертифікати на здійснення депозитарної діяльності, які наразі мають/отримують фахівці, є чинними та не потребується отримання нових сертифікатів на здійснення депозитарної діяльності депозитної установи у зв’язку з набранням чинності Законом. Разом з тим, проект Ліцензійних умов, розроблений НКЦПФР, передбачає для провадження діяльності із зберігання активів ІСІ/НПФ наявність не менше двох сертифікатів на провадження діяльності з управління активами.

 

Ірина Устенко відзначила, що у зв’язку з набранням чинності 01.01.2013 року Закону України від 04.07.2012 року №5042-VI, яким внесено зміни до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», проектом Порядку та умов видачі ліцензії розширено перелік документів, подання яких є необхідних для отримання ліцензії.

Так, серед іншого, необхідних буде подання документів, необхідних для ідентифікації учасників (акціонерів) та всіх осіб, через яких здійснюватиметься опосередкований контроль щодо юридичної особи, інформації про фінансовий стан юридичної особи та учасників (акціонерів) з істотною участю в ній, інформацію про ділову репутацію учасників (акціонерів) з істотною участю, членів виконавчого органу/наглядової ради.

 

Окрім того, доповідачі семінару повідомили про необхідність подання для отримання ліцензії копій внутрішніх положень юридичної особи, що визначають порядок надання фінансових послуг, порядку здійснення внутрішнього аудиту (контролю), системи управління ризиками.

Ірина Курочкіна відзначила, що документи, які регламентують порядок надання фінансових послуг (внутрішні документи щодо порядку провадження депозитарної діяльності) мають бути розроблені вже у відповідності до Закону та відповідного підзаконного нормативно-правового акту. Вимоги до відповідних документів будуть встановлені Положенням про депозитарну діяльність, розробленим згідно Закону.

Пані Сальчук повідомила, що проектом Порядку та умов видачі ліцензії передбачається, що вимога про необхідність подання порядку здійснення внутрішнього аудиту (контролю) та системи управління ризиками не поширюється на банки.

 

Особливу увагу на семінарі приділили питанням порядку відображення в статуті юридичної особи видів професійної діяльності у зв’язку з набранням чинності Законом. Оксана Сальчук рекомендувала професійним учасникам, які наразі здійснюють діяльність зберігача/реєстратора для отримання ліцензії внести відповідні зміни до статуту та прописати як діючі види діяльності, так і нові, які має намір здійснювати юридична особа, відповідно до Закону.(Примітка. ПАРД вже направлено офіційний запит до НКЦПФР щодо питання відображення в статуті видів професійної діяльності. Після отримання відповіді, відповідний лист буде розміщено на веб-сайті ПАРД, у дайджесті ПАРД).

 

Щодо питання строків, за який можуть бути оформлені документи, необхідні для отримання ліцензії для подання до НКЦПФР, то доповідачі семінару повідомили що проект визначає вказаний строк – шість місяців. Документи, видані на території іноземної держави, мають подаватися з перекладом на державну мову, засвідченим нотаріально, мають бути легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

 

Олег Мисюра на семінарі доповів щодо питань порядку функціонування служби внутрішнього аудиту (контролю) професійного учасника, вимоги до внутрішніх документів, які визначають порядок здійснення внутрішнього аудиту (контролю). Пан Мисюра відзначив, що підзаконний нормативно-правовий акт НКЦПФР щодо функціонування служби внутрішнього аудиту (контролю) не поширюється на банки.

Також рекомендував небанківським фінансовим установам звернути увагу на те, що внутрішній аудитор може призначатися з числа саме посадових осіб професійного учасника (поняття посадових осіб професійного учасника фондового ринку визначено Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок»).

Також пан Мисюра наголосив на необхідності дотримання професійними учасниками законодавства про рекламу та необхідність погодження реклами у порядку, встановленому рішенням НКЦПФР від 22.01.2013 року №63.

 

Підводячи підсумки семінару Президент ПАРД Олексій Кий повідомив, що наразі Асоціація розробила проект положення щодо системи управління ризиками (наразі відповідний документ надісланий до НКЦПФР для отримання зауважень), проект положення про службу внутрішнього аудиту (контролю), а також, після появи відповідної підзаконної нормативно-правової бази, планує розробку проектів внутрішніх положень депозитарної установи щодо здійснення депозитарної діяльності згідно Закону. Також пан Кий відзначив, що ПАРД направила ряд офіційних запитів до НКЦПФР з питань ліцензування.

Президент ПАРД закликав учасників семінару долучатися до участі у підготовці пропозицій до проектів підзаконних актів Комісії з питань ліцензування, провадження депозитарної діяльності згідно Закону.

Поділитись: