ПАРД отримала відповідь НКЦПФР на свій запит щодо порядку отримання ліцензії на здійснення професійної діяльності юридичною особою, засновником якої є нерезидент.
Так, зокрема, пунктами 3, 4 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі – Закон) передбачено додатковий перелік документів, який надається до НКЦПФР для отримання ліцензії юридичною особою, засновником якої є нерезидент.
Разом з тим, на практиці є випадки коли, засновником юридичної особи, що має намір здійснювати/здійснює професійну діяльність на фондовому ринку є іноземна юридична особа та/або фізична особа – іноземець, але така особа відчужила належні їй акції/ частку у відповідній юридичній особі та, відповідно, перестала бути акціонером/учасником юридичної особи.
Таким чином, у вказаному вище випадку, юридична особа, що має намір здійснювати/здійснює професійну діяльність на фондовому ринку не має об’єктивної можливості отримання та подання до НКЦПФР документів, визначених пунктами 3, 4 статті 271 Закону для отримання ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку.
У своєму листі НКЦПФР повідомила, що юридична особа (акціонерне товариство), що має намір провадити професійну діяльність на фондовому ринку та засновником якої була іноземна юридична особа або фізична особа - іноземець, яка на момент подання до Комісії документів для отримання ліцензії вже не є її учасником (акціонером), для отримання ліцензії на провадження відповідного виду діяльності не має обов'язку надавати документи, визначені частинами 3, 4 ст. 271 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Щодо ліцензування професійної діяльності на фондовому ринку
Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв (надалі – ПАРД) на численні прохання професійних учасників фондового ринку – членів ПАРД, а також відповідно до пункту 3 глави 2 розділу ІІІ Положення про об’єднання професійних учасників фондового ринку, затвердженого рішенням НКЦПФР від 27.12.2012 року № 1925, звертається до Вас із наступним.
Відповідно до пункту 3 статті 271 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі – Закон) юридична особа, яка має намір провадити професійну діяльність на фондовому ринку та засновником якої є іноземна юридична особа, для отримання ліцензії на провадження відповідного виду такої діяльності, крім документів, зазначених у частині другій вказаної статті, подає НКЦПФР:
1) копію рішення уповноваженого органу (особи) управління іноземної юридичної особи про участь у професійному учасникові фондового ринку в Україні;
2) письмовий дозвіл на участь іноземної юридичної особи у професійному учасникові фондового ринку в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій зареєстровано головний офіс іноземної юридичної особи, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення іноземної юридичної особи у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог щодо отримання такого дозволу;
3) витяг із торговельного, банківського, судового реєстру або інший офіційний документ, що підтверджує реєстрацію іноземної юридичної особи в державі, в якій зареєстровано її головний офіс;
4) копію аудиторського висновку аудитора іноземної держави про фінансовий стан іноземної юридичної особи на кінець останнього повного календарного року.
Згідно пункту 4 статті 271 Закону юридична особа, яка має намір провадити професійну діяльність на фондовому ринку та засновником якої є фізична особа - іноземець, для отримання ліцензії на провадження відповідного виду такої діяльності, крім документів, зазначених у частині другій вказаної статті, подає НКЦПФР письмовий дозвіл на участь фізичної особи - іноземця у професійному учасникові фондового ринку в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій вона має постійне місце проживання, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог щодо отримання такого дозволу.
Слід зазначити, що на практиці є випадки коли, засновником юридичної особи, що має намір здійснювати/здійснює професійну діяльність на фондовому ринку є іноземна юридична особа та/або фізична особа – іноземець, але така особа відчужила належні їй акції/ частку у відповідній юридичній особі та, відповідно, перестала бути акціонером/учасником юридичної особи. Також можливим є випадок, коли фізична особа-іноземець, що є засновником юридичної особи, яка має намір здійснювати/здійснює професійну діяльність на фондовому ринку, померла та право власності на належні їй акції/частку перейшло до іншої особи внаслідок спадкування.
Таким чином, в означених вище випадках, юридична особа, що має намір здійснювати/здійснює професійну діяльність на фондовому ринку не має об’єктивної можливості отримання та подання до НКЦПФР документів, визначених пунктами 3, 4 статті 271 Закону для отримання ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку.
Враховуючи вищевикладене, просимо надати роз’яснення щодо питань:
1. Якими мають бути дії юридичної особи для отримання ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку, у випадку об’єктивної неможливості надання нею документів, визначених пунктами 3, 4 статті 271 Закону, у зв’язку з тим, що її засновник - іноземна юридична особа та/або фізична особа – іноземець, відчужив належні йому акції/частку (акції/частка перейшла у спадок) та, відповідно, перестав бути акціонером/учасником вказаної юридичної особи?
2. Чи можливим є отримання у вказаному вище випадку юридичною особою ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку, якщо така особа надасть у пакеті документів для отримання ліцензії інформацію (документи) до НКЦПФР про те, що її засновник - іноземна юридична особа та/або фізична особа – іноземець не є акціонерами (учасниками) відповідної юридичної особи на дату подання пакету документів?
Заздалегідь вдячні за увагу приділену цьому листу.
З повагою
Президент ПАРД О. М. Кий
Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі-Комісія) розглянула лист ПАРД від 05.03.2013 № 7301 (вх. Комісії від 06.03.13 № 2157-з) та повідомляє наступне.
Частиною 3 ст. 27і Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що юридична особа, яка має намір провадити професійну діяльність на фондовому ринку та засновником якої є іноземна юридична особа, для отримання ліцензії на провадження відповідного виду такої діяльності, крім документів, зазначених у частині другій цієї статті, подає Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку:
1) копію рішення уповноваженого органу (особи) управління іноземної юридичної особи про участь у професійному учасникові фондового ринку в Україні;
2) письмовий дозвіл на участь іноземної юридичної особи у професійному учасникові фондового ринку в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій зареєстровано головний офіс іноземної юридичної особи, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення іноземної юридичної особи у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог щодо отримання такого дозволу;
3) Витяг із торговельного, банківського, судового реєстру або інший офіційний документ, що підтверджує реєстрацію іноземної юридичної особи в державі, в якій зареєстровано її головний офіс;
4) копію аудиторського висновку аудитора іноземної держави про фінансовий стан іноземної юридичної особи на кінець останнього повного календарного року.
Як вбачається з частини 4 ст. 271 цього Закону, юридична особа, яка має намір провадити професійну діяльність на фондовому ринку та засновником якої є фізична особа - іноземець, для отримання ліцензії на провадження відповідного виду такої діяльності, крім документів, зазначених у частині другій цієї статті, подає Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку письмовий дозвіл на участь фізичної особи - іноземця у професійному учасникові фондового ринку в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій вона маг. постійне місце проживання, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог щодо отримання такого дозволу.
Поряд з цим, частиною другою статті 2 даного Закону передбачено, що професійні учасники фондового ринку - юридичні особи, утворені в організаційно-правовій формі акціонерних товариств або товариств з обмеженою відповідальністю, які на підставі ліцензії, виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, провадять на фондовому ринку професійну діяльність, види якої визначені законами України.
Відповідно до частини 1 ст. З Закону України «Про господарські товариства» засновниками та учасниками товариства можуть бути підприємства, установи, організації, а також громадяни, крім випадків, передбачених законодавчими актами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про акціонерні товариства» засновниками акціонерного товариства визнаються держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, а також фізичні та/або юридичні особи, що прийняли рішення про його заснування.
При цьому, частиною 1 ст. 4 даного Закону визначено, що акціонерами товариства визнаються фізичні і юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства.
Частиною 1 ст. 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Як вбачається із частини 1 статті 346 даного Кодексу, у разі відчуження власником свого майна право власності припиняється.
Тобто, з моменту відчуження власником належних йому акцій він не є учасником акціонерного товариства (акціонером).
Враховуючи вищезазначене, юридична особа (акціонерне товариство), що має намір провадити професійну діяльність на фондовому ринку та засновником якої була іноземна юридична особа або фізична особа - іноземець, яка на момент подання до Комісії документів для отримання ліцензії вже не є її учасником (акціонером), для отримання ліцензії на провадження відповідного виду діяльності не має обов'язку надавати документи, визначені частинами 3, 4 ст. 27і Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Звертаємо увагу, що цей лист не є офіційним роз'ясненням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Член Комісії О. Тарасенко