ПАРД отримала відповідь НКЦПФР на свій запит щодо порядку відображення в статуті професійного учасника виду депозитарної діяльності.
Так, Законом України від 06.07.2012 року № 5178-VI «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), що набирає чинності 12.10.2013 року, в Україні можуть провадитися, зокрема, такі види депозитарної діяльності: депозитарна діяльність депозитарної установи, діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, діяльність із зберігання активів пенсійних фондів.
При цьому до моменту набрання чинності Законом та отримання професійним учасником нової ліцензії, відповідна особа провадить депозитарну діяльність зберігача цінних паперів, діяльність з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.
Зважаючи на те, що статут юридичної особи є документом, що згідно законодавства подається для отримання ліцензії, то незрозумілим є порядок відображення видів діяльності юридичної особи в статуті – діючі або нові види діяльності згідно Закону.
У своєму листі НКЦПФР повідомила, у разі, коли професійний учасник фондового ринку, який на даний час здійснює депозитарну діяльність відповідно до чинного законодавства, бажає отримати нову ліцензію для провадження депозитарної діяльності відповідно до вимог Закону України "Про депозитарну систему України", який набере чинності в повному обсязі 12.10.2013, то такий професійний учасник має зазначити у статуті вид діяльності -- депозитарна діяльність із зазначенням конкретних видів, визначених Законами України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" та "Про депозитарну систему України".
Директору
Департаменту регулювання депозитарної
та розрахунково-клірингової діяльності
Курочкіній І.Ю.
Про надання роз’яснень щодо відображення
в статуті виду професійної діяльності
Шановна Ірино Юріївно!
Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв (надалі – ПАРД) на численні прохання професійних учасників фондового ринку – членів ПАРД, а також відповідно до пункту 3 глави 2 розділу ІІІ Положення про об’єднання професійних учасників фондового ринку, затвердженого рішенням НКЦПФР від 27.12.2012 року № 1925, звертається до Вас із наступним.
Відповідно до Закону України від 06.07.2012 року № 5178-VI «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), що набирає чинності 12.10.2013 року, в Україні можуть провадитися, зокрема, такі види депозитарної діяльності: депозитарна діяльність депозитарної установи, діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, діяльність із зберігання активів пенсійних фондів.
Згідно пункту 6 розділу VI Закону ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів, депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів та розрахунково-клірингової діяльності, видані НКЦПФР до дня опублікування Закону, діють до дня набрання чинності цим Законом.
З дня опублікування Закону НКЦПФР має право видавати ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи, діяльності із зберігання активів інституту спільного інвестування, діяльності із зберігання активів пенсійних фондів та клірингової діяльності, які набирають чинності з дня набрання чинності Законом.
Таким чином, юридичні особи, що мають намір здійснювати депозитарну діяльність відповідно до Закону (у тому числі ті юридичні особи, що на сьогоднішній день здійснюють депозитарну діяльність зберігача цінних паперів, діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів на підставі відповідних ліцензій) повинні подати установлені законодавством документи для отримання ліцензії на здійснення відповідного виду депозитарної діяльності.
Статтею 271 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено, що юридична особа, яка має намір провадити професійну діяльність на фондовому ринку, для отримання ліцензії на провадження відповідного виду такої діяльності подає до НКЦПФР в установленому нею порядку, зокрема, нотаріально засвідчену копію статуту юридичної особи з відміткою державного реєстратора про проведення її державної реєстрації (якщо юридична особа утворюється на підставі модельного статуту - інформацію про розмір статутного (складеного) капіталу).
При цьому згідно статті 57 Господарського кодексу України статут суб’єкта господарювання повинен містити відомості про мету і предмет діяльності.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про банки та банківську діяльність» статут банку обов’язково має містити види діяльності, які має намір здійснювати банк.
Враховуючи вищевикладене, з метою правильного розуміння та виконання професійними учасниками фондового ринку норм законодавства, просимо надати роз’яснення щодо питань:
1. Чи є підставою для відмови у видачі ліцензії на здійснення депозитарної діяльності депозитарної установи, діяльності із зберігання активів інститутів спільного інвестування, діяльності із зберігання активів пенсійних фондів:
- відсутність в статуті особи, що має намір отримати таку ліцензію, вказаного виду діяльності товариства (натомість в статуті вказані види діяльності – депозитарна діяльність зберігача цінних паперів/діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів)?
- наявність в статуті товариства виду діяльності – депозитарна діяльність, без зазначення конкретних видів депозитарної діяльності (депозитарна діяльність депозитарної установи, діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, діяльність із зберігання активів пенсійних фондів?
- наявність в статуті одночасно видів діяльності, які на даний час здійснюються юридичною особою (депозитарна діяльність зберігача цінних паперів, діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів) та видів діяльності, які має намір здійснювати юридична особа починаючи з 12.10.2013 року (депозитарна діяльність депозитарної установи, діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, діяльність із зберігання активів пенсійних фондів)?
2. Чи є порушенням норм законодавства здійснення юридичною особою до 12.10.2013 року депозитарної діяльності зберігача цінних паперів та/або діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів на підставі відповідної ліцензії ДКЦПФР/НКЦПФР, якщо в статуті такої юридичної особи прописані види професійної діяльності згідно Закону (депозитарна діяльність депозитарної установи/ діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування/ діяльність із зберігання активів пенсійних фондів) та не зазначено, що особа здійснює депозитарну діяльність зберігача та/або діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів?
3. Чи є порушенням норм законодавства зазначення в статуті юридичної особи, що здійснює депозитарну діяльність зберігача цінних паперів та/або діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів одночасно видів діяльності, які на даний час здійснюються юридичною особою (депозитарна діяльність зберігача цінних паперів, діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів) та видів діяльності, які має намір здійснювати юридична особа починаючи з 12.10.2013 року (депозитарна діяльність депозитарної установи, діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, діяльність із зберігання активів пенсійних фондів)?
4. Чи є порушенням норм законодавства зазначення в статуті професійного учасника фондового ринку, що здійснює депозитарну діяльність, виду діяльності товариства – депозитарна діяльність, без зазначення конкретних видів депозитарної діяльності, які здійснюються товариством?
Заздалегідь вдячні за увагу приділену цьому листу.
З повагою
Президент ПАРД О. М. Кий
Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
01133, м. Київ, вул. Щорса 32 Б, приміщення 61
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) розглянула лист Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв від 05.03.2013 № 72-01 (вх. Комісії від 06.03.2013 № 2156з) та повідомляє наступне.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 27і Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" юридична особа, яка має намір провадити професійну діяльність на фондовому ринку, для отримання ліцензії на провадження відповідного виду такої діяльності подає Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку, серед іншого, нотаріально засвідчену копію статуту юридичної особи з відміткою державного реєстратора про проведення її державної реєстрації (якщо юридична особа утворюється на підставі модельного статуту - інформацію про розмір статутного (складеного) капіталу).
Згідно з частиною 2 статті 57 Господарського кодексу України в установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до чинного законодавства, а саме частини 2 статті 6 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" акціонерні товариства та товариства з обмеженою відповідальністю, які згідно з цим Законом є учасниками Національної депозитарної системи, здійснюють такі види діяльності:
зберігання і обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів;
кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів;
ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.
Разом з тим, частиною першою статті 3 Закону України "Про депозитарну систему України" (далі - Закон), який набирає чинності у повному обсязі 12.10.2013, визначено, що в Україні можуть провадитися такі види депозитарної діяльності:
- депозитарна діяльність Центрального депозитарію;
- депозитарна діяльність Національного банку України;
- депозитарна діяльність депозитарної установи;
- діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування;
- діяльність із зберігання активів пенсійних фондів.
Слід зазначити, що пунктом 1 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону закріплено, що цей Закон набирає чинності через дванадцять місяців з дня його опублікування, крім розділу II цього Закону, абзаців другого - дев'ятого підпункту 9, абзаців сорок шостого - сто тринадцятого підпункту 16 пункту 4 в частині утворення Центрального депозитарію, Розрахункового центру та депозитарних установ та пунктів 5-10 цього розділу, які набирають чинності з дня опублікування цього Закону, а також крім абзаців дев'ятого - дев'ятнадцятого підпункту 2, абзаців п'ятого та шостого підпункту 10 та підпункту 13 пункту 4 цього розділу, які набирають чинності з 1 січня 2013 року.
Відповідно до пункту 6 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону:
ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів, депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів та розрахунково-клірингової діяльності, видані Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку до дня опублікування цього Закону, діють до дня набрання чинності цим Законом;
з дня набрання чинності цим Законом Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку забезпечити анулювання ліцензій на провадження депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів, депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів та розрахунково-клірингової діяльності;
з дня опублікування Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право видавати ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи, діяльності із зберігання активів інституту спільного інвестування, діяльності із зберігання активів пенсійних фондів та клірингової діяльності, які набирають чинності з дня набрання чинності цим Законом.
Таким чином, у разі, коли професійний учасник фондового ринку, який на даний час здійснює депозитарну діяльність відповідно до чинного законодавства, бажає отримати нову ліцензію для провадження депозитарної діяльності відповідно до вимог Закону України "Про депозитарну систему України", який набере чинності в повному обсязі 12.10.2013, то такий професійний учасник має зазначити у статуті вид діяльності -- депозитарна діяльність із зазначенням конкретних видів, визначених Законами України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" та "Про депозитарну систему України".
Член Комісії О.Тарасенко