Комітет НКЦПФР обговорив Правила (умови) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами
17 травня 2013 року представники ПАРД взяли участь у засіданні Комітету НКЦПФР з питань методології регулювання професійної діяльності на фондовому ринку, на якому було розглянуто, зокрема питання внесення змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами.
Представлений для обговорення на Комітеті проект змін стосується удосконалення регулювання щодо договорів доручення. Зокрема, пропонується:
у пункті 1 Розділу VІІ уточнити, що право чин, вчинений торговцем (повіреним), створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки клієнта (довірителя);
вимоги до договору доручення доповнити новою нормою про обумовлення в договорі порядку надання клієнтом торговцю документа, який підтверджує виконання сторонами зобов’язань за договором на виконання у разі здійснення клієнтом розрахунків за таким договором на виконання самостійно;
доповнити пункт 3 застереженням про те, що у договорі доручення мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити торговцю (повіреному). Такі дії мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.
Крім того, пропонується визначити, що датою виконання договору доручення є дата підписання документа, який підтверджує виконання сторонами зобов’язань за договором, але при цьому дата виконання договору доручення не може передувати даті виконання договору на виконання. Метою цієї поправки є уникнення ситуацій, коли договір доручення закривається актом та вважається виконаним, про що торговець звітує до НКЦПФР, а пізніше до торговця звертається клієнт з метою укладення додаткового договору про розірвання договору на виконання.
Представник ПАРД на засіданні Комітету висловила пропозицію не обмежувати можливість торговця закривати договори доручення датою укладення договору на виконання, розрахунки за яким здійснюються без участі торговця, не чекаючи повідомлення про виконання такого договору доручення. Завданням торговця за такими договорами є виключно пошук контрагента для свого клієнта, при цьому торговець найчастіше не гарантує розрахунки за такими договорами та не приймає участі в розрахунках. За умови запровадження зазначеного обмеження у випадку ненадання клієнтом торговцю документів, що підтверджують проведення розрахунків за договором на виконання, обидва договори (договір доручення та договір на виконання) залишатимуться у внутрішньому обліку торговця та у адміністративних даних відкритими необмежений термін. Проблема укладення додаткових договорів про внесення змін або розірвання договору на виконання після закриття договору доручення вирішується шляхом укладення нового договору доручення, згідно якого повірений (торговець) має укласти такий додатковий договір в інтересах довірителя (клієнта).
Комітет НКЦПФР схвалив проект Положення про порядок конвертації цінних паперів ІСІ
Комітет Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з питань корпоративного управління, емісії та обігу пайових цінних паперів на своєму засіданні 16 травня 2013 року схвалив проект Положення про порядок конвертації цінних паперів інституту спільного інвестування.
Положення встановлює вимоги щодо порядку конвертації цінних паперів одного інституту спільного інвестування в цінні папери іншого інституту спільного інвестування, активи яких перебувають в управлінні однієї компанії з управління активами. Конвертація цінних паперів інституту спільного інвестування здійснюється за ініціативою та на підставі заяви власника таких цінних паперів. Прийняття заяв конвертацію цінних паперів інституту спільного інвестування здійснюється Компанією, яка здійснює управління активами відповідних інститутів спільного інвестування, або торговцем цінних паперів, який є агентом з розміщення та викупу цінних паперів відповідних інститутів спільного інвестування. Розрахункова вартість цінних паперів, на які обмінюються цінні папери під час конвертації, визначається на день подання заяви на конвертацію.