Міністерством юстиції України зареєстровано Рішення НКЦПФР "Про затвердження Порядку передачі інформації, що міститься у системі реєстру власників іменних цінних паперів, до системи депозитарного обліку" № 729 від 18.04.2013 року.
Вказаний документ ухвалено Комісією на виконання вимог Закону України «Про депозитарну систему України» (надалі – Закон) у частині виконання вимоги щодо існування всіх емісійних цінних паперів у бездокументарній формі та забезпечення їх обліку Центральним депозитарієм цінних паперів (надалі – ЦД).
Відповідно до Рішення Комісії № 729 реєстратори, які здійснюють ведення реєстрів власників іменних цінних паперів на підставі укладених з емітентами договорів на ведення реєстру, зобов'язані до 01 вересня 2013 року направити емітентам повідомлення про розірвання договорів на ведення реєстру з ініціативи реєстратора в односторонньому порядку з дня набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України".
При цьому таке повідомлення повинно бути направлене цінним листом з описом вкладеного та містити інформацію про те, що з дня набрання чинності Законом система реєстру буде закрита та документи системи реєстру власників іменних цінних паперів (далі - документи системи реєстру), визначені Порядком передачі інформації, що міститься у системі реєстру власників іменних цінних паперів, до системи депозитарного обліку (надалі – Порядок), затвердженим цим рішенням, будуть передані до ЦД.
Реєстратори, які на 12 жовтня 2013 року зберігають документи систем реєстрів відповідно до законодавства, протягом 5 робочих днів з цього дня мають забезпечити направлення повідомлення емітентам, документи систем реєстрів яких знаходяться на зберіганні у таких реєстраторів, що ці документи мають бути передані емітенту за рішенням його уповноваженого органу на визначену ним та узгоджену з реєстратором дату, яка повинна бути визначена протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України". У разі неприйняття уповноваженим органом емітента в установлений строк зазначеного рішення такий реєстратор має передати документи системи реєстру Центральному депозитарію.
У разі наявності у реєстратора ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності депозитарної установи він має право здійснювати подальше зберігання документів систем реєстрів.
Депозитарні установи, які є номінальними утримувачами у реєстрі власників іменних цінних паперів на 12 жовтня 2013 року, мають скласти станом на цю дату відповідно обліковий/зведений реєстр власників цінних паперів у електронному вигляді на знімному машинному носії даних (магнітному, оптичному чи флеш) та в паперовій формі і не пізніше трьох робочих днів передати його реєстратору.
Всі вищевказані норми вступають в силу з дня офіційного опублікування Рішення НКЦПФР № 729.
При цьому Порядок, яким безпосередньо регулюється процедура оформлення та передачі документів до ЦД набирає чинності з 12.10.2013 року.
Відповідно до Порядку реєстратори зобов’язані вчинити визначені законодавством дії щодо закриття системи реєстру. Датою закриття реєстру є 12.10.2013 року.
Після закриття реєстру реєстратори, протягом 10 календарних днів, зобов’язані звернутися до ЦД щодо необхідності призначення ЦД дати передачі інформації, що міститься у системі реєстру. Ця дата має бути призначена протягом 30 календарних днів з дати отримання ЦД звернення реєстратора.
Передаванню від реєстратора до ЦД підлягають такі документи системи реєстру:
реєстр власників іменних цінних паперів, складений на дату закриття реєстру в чотирьох примірниках - 2 примірники в електронному вигляді на знімному машинному носії даних (магнітному, оптичному чи флеш), 2 примірники в паперовій формі;
журнал(и), у якому (яких) здійснювався облік виданих, утрачених, погашених та знищених сертифікатів іменних цінних паперів, а також свідоцтв про знерухомлення іменних цінних паперів реєстроутримувача;
журнал(и) обліку записів у реєстрі цінних паперів;
документи про існуючі у реєстрі власників іменних цінних паперів обтяження цінних паперів зобов'язаннями.
У випадку ведення реєстратором облікових журналів в електронній формі вони передаються до ЦД в електронній формі на знімному машинному носії даних (магнітному, оптичному чи флеш) з обов'язковим наданням у паперовій формі їх копій, засвідчених підписом керівника та печаткою реєстратора.
У разі засвідчення журналів електронним цифровим підписом керівника реєстратора та електронним цифровим підписом, що за правовим статусом прирівнюється до печатки реєстратора, що видані акредитованим центром сертифікації ключів ЦД, такі журнали можуть передаватися без надання паперових копій.
Приймання Центральним депозитарієм документів та їх зберігання не є послугою Центрального депозитарію.
Документи системи реєстру, що зберігаються відповідно до законодавства, які не були передані відповідним емітентам або які не залишилися на зберіганні у реєстратора, який має ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності депозитарної установи, та строк, встановлений законодавством для зберігання яких не закінчився, підлягають передаванню ЦД.
З метою передачі документів реєстратор після закінчення 30-денного строку з дня набрання чинності Законом, протягом якого емітентом не прийнято рішення про дату передання йому документів системи реєстру, має звернутися до ЦД щодо необхідності призначення ЦД дати передачі документів системи реєстру, яка має бути призначена протягом 30 календарних днів з дати отримання ЦД звернення реєстратора.
Окремо слід зазначити, що Рішенням НКЦПФР № 729 затверджено зміни до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, які передбачають уточнення строків зберігання та порядок знищення документів системи реєстру.
Так передбачено, що всі документи системи реєстру можуть бути знищені реєстратором самостійно після завершення п’ятирічного терміну зберігання, за винятком документів щодо формування системи реєстру власників іменних цінних паперів емітента, у статутному капіталі якого на момент закриття системи реєстру є державна частка, які взагалі знищенню не підлягають.
При цьому, п’ятирічний термін зберігання документів які були підставою для відкриття у системі реєстру особових рахунків емітента та зареєстрованих осіб і внесення змін до них, відковується від дати закриття відповідного рахунку у системі реєстру або з дати унесення останніх змін, унаслідок яких кількість іменних цінних паперів, інформація про які обліковується на особовому рахунку, стала дорівнювати нулю. П’ятирічний термін зберігання всіх інших документів системи реєстру починається від дати надходження таких документів до реєстратора.
Також Рішенням НКЦПФР № 729 вносяться змін до Положення про порядок переведення випусків іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування.
Вказані зміни, серед іншого, передбачають, що емітент може обрати лише ПАТ «Національний депозитарій України», як депозитарій в якому депонується глобальний сертифікат при переведенні випуску іменних акцій у бездокументарну форму існування, зміни до порядку зміни зберігача, що відкривав рахунки у процесі дематеріалізації для власників акцій тощо.
Таким чином, всі реєстратори зобов’язані передати визначені Порядком документи систем реєстрів, ведення яких здійснюється на 12.10.2013 року до ЦД. Реєстратори, які не мають станом на 12.10.2013 року ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи та зберігають документи переданих та закритих системи реєстрів, додатково зобов’язані, у випадку якщо емітент не забрав такі документи до себе, як уповноваженого на зберігання, передати такі документи до ЦД.
Інші документи, закритих систем реєстру, що не підлягають передачі до ЦД знищуються реєстратором самостійно відповідного до правил визначених Порядком.