Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Верховна Рада України прийняла за основу проект закону щодо удосконалення діяльності акціонерних товариств

 

Законопроектом (реєстр. №2037) пропонується внести зміни до Господарського та Цивільного кодексів, законів "Про акціонерні товариства", "Про цінні папери та фондовий ринок" та деяких інших, які спрямовані на подальше вдосконалення корпоративного управління в акціонерних товариствах, підвищення захисту прав акціонерів, а також адаптації національного законодавства до директив Європейського Союзу.

 

Зокрема, зміни до Закону "Про акціонерні товариства" передбачають:

- удосконалення механізму визначення ринкової вартості цінних паперів;

- запровадження механізму повідомлення акціонерів через депозитарну систему;

- заборону АТ придбавати власні акції під час їх розміщення;

- зобов’язання публічного АТ, що пройшло процедуру включення акцій до біржового списку, залишатися у такому списку хоча б на одній фондовій біржі;

- удосконалення норм щодо проведення загальних зборів акціонерів;

- запровадження механізму функціонування корпоративного секретаря АТ тощо.

 

Крім того, проектом пропонується запровадження механізму обмеження переважного права акціонерів на придбання акцій додаткової емісії у разі прийняття загальними зборами акціонерів рішення про відмову від використання переважного права. Ця норма викликає занепокоєння професійних учасників фондового ринку, оскільки  створить легальний механізм «розмивання» частки міноритарних акціонерів, бо рішення про відмову від переважного права фактично може бути прийнято одним акціонером або групою пов’язаних акціонерів, що володіють мінімум 45% + 1 акція (3/4 голосів від зареєстрованих для участі у загальних зборах; кворум – 60%). При цьому законопроект не містить жодних критеріїв або умов винесення на загальні збори питання про відмову використання переважного права.

 

Законопроект передбачає удосконалення питання щодо реалізації акціонерами права вимоги обов'язкового викупу акціонерним товариством належних їм акцій, однак при цьому не враховується одне суттєве положення. Статтею 65 чинної редакції Закону «Про акціонерні товариства» встановлено обов’язок особи (осіб, що діють спільно) у випадку набуття контрольного пакета акцій запропонувати іншим акціонерам викупити їх прості акції, крім випадків придбання контрольного пакету у процесі приватизації. Виключення щодо обов’язку власника контрольного пакета, придбаного при приватизації, запропонувати міноритарним акціонерам викупити акції, як показала практика, призводить до того, що такі акціонери фактично усуваються від управління товариством та при цьому ще й позбавляються можливості пред’явити свої акції до викупу мажоритарним акціонером.

 

Підготовка пропозицій до другого читання зазначеного законопроекту стане предметом розгляду Торгового комітету ПАРД.

Поділитись: