В організованому ПАРД заході 31 липня прийняли участь представники 75 професійних учасників фондового ринку.
На круглому столі виступили представники державних органів, фондових бірж, інвестиційних компаній, банків, депозитарних установ, аудиторських та консалтингових фірм.
Заступник директора Департаменту регулювання діяльності торговців цінними паперами та фондових бірж НКЦПФР Ірина Устенко розповіла про нові норми Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами та заплановані зміни до нормативно-правових актів НКЦПФР. Вона відмітила, що такий вид діяльності торговців як управління цінними паперами фактично здійснюють 22 торговця цінними паперами з 84, які мають таку ліцензію, а загальна вартість незакритих договорів про управління за даними останньої звітності складає всього 19,3 млн. грн. З метою стимулювання інвестицій через укладання договорів з управління цінними паперами Комісія готує зміни до законів України «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про депозитарну систему України», а також до Податкового кодексу.
Заступник директора Департаменту координації нормотворчої та методологічної роботи з питань оподаткування Міндоходів України Олексій Задорожний повідомив, що проект Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України, переданий на розгляд Кабінету Міністрів України. Він підкреслив, що у Міністерстві доходів і зборів прислухаються до позиції ринку стосовно змін в оподаткуванні операцій з цінними паперами та деривативами і готові до співпраці. Зміни до Податкового кодексу передбачають, зокрема, скасування обов’язку торговця цінними паперами бути податковим агентом за акцизним податком.
Заступник Директора департаменту контрольно-правової роботи НКЦПФР Світлана Полева подякувала ПАРД за розроблене Типове положення про внутрішній аудит професійного учасника фондового ринку. Вона також наголосила на тому, що посадова особа служби внутрішнього аудиту (контролю) ліцензіата може бути призначена лише з числа посадових осіб, визначених пп. 14 пункту 1 статті 1 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» - голова та члени наглядової ради, голова та члени колегіального виконавчого органу (голова одноосібного виконавчого органу і його заступники), голова та члени ревізійної комісії (ревізори), корпоративний секретар, головний бухгалтер, голова та члени інших органів професійного учасника фондового ринку, утворення яких передбачено його статутом.
Крім того, вона нагадала, що відповідно до нової редакції Порядку проведення перевірок документи (інформація), необхідні для проведення виїзної перевірки, надаються ліцензіатом (юридичною особою) на письмовий запит, що складається та підписується виключно керівником робочої групи.
Начальник відділу управління ризиками та пруденційного нагляду за діяльністю торговців цінними паперами та фондових бірж НКЦПФР Олег Цибуля розповів про перші результати роботи системи пруденційного нагляду, відмітивши, що на сьогодні 2/3 торговців цінними паперами, які подали адміністративні дані до НКЦПФР, вкладаються у пруденційні нормативи.
Директор департаменту НКЦПФР Максим Лібанов, відповідаючи на запитання, заявив, що проект Закону України, внесений н.д. Омельченко В. (реєстр. № 2494а), який значно посилює податковий тиск на професійних учасників рину, не підтримуються НКЦПФР.
У рамках Круглого столу також відбулись панельні дискусії: «Біржовий ринок цінних паперів: очікування та реалії», «Кліринг та розрахунки після 12.10.2013 р», «Конкурентна боротьба СРО».
Начальник управління клірингу ПАТ «Розрахунковий центр» Лариса Довбиш, довела до відома слухачів, що Розрахунковий центр забезпечуватиме здійснення клірингу та грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, укладеними на фондових біржах та поза фондовою біржею, якщо проводяться розрахунки за принципом «поставка цінних паперів проти оплати».
Для забезпечення грошових розрахунків Розрахунковий центр як банк відкриватиме та вестиме поточні, в т.ч. кореспондентські рахунки торговців ЦП та їх клієнтів.
Клірингові послуги Розрахунковий центр як клірингова установа також надаватиме торговцям ЦП, для яких відкриватиме та вестиме клірингові рахунки та клірингові субрахунки.