Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Торговий комітет ПАРД за приведення нормативів регулятивного капіталу у відповідність з директивами ЄС

09.09.2013 року на офіційному веб-сайті НКЦПФР опубліковано для обговорення проект рішення НКЦПФР «Про внесення змін до рішення НКЦПФР від 15.01.2013 № 37 та нормативно-правових актів НКЦПФР щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку».

 

Торговий комітет ПАРД розглянув цей проект нормативного акту на своєму засіданні 12 вересня і запропонував наступне.

Нормативи регулятивного капіталу торговців цінними паперами встановлені НКЦПФР відповідно до Директив ЄС (MiFID та СРД/4). Ці директиви не передбачають нормативу регулятивного капіталу у розмірі 7 млн. грн. для торговців, які провадять депозитарну діяльність, оскільки така діяльність не несе додаткових ризиків для торговців та їх клієнтів  (за своєю суттю вона є обліковою). Тому пропозиція НКЦПФР встановити мінімальний розмір регулятивного капіталу торговців цінними паперами, який суміщує діяльність з депозитарною діяльністю повинен становити не менше ніж мінімального розміру статутного капіталу, встановленого законодавством для зазначеного виду професійної діяльності на фондовому ринку, тобто 7 та 25 мільйонів гривень, не обґрунтована і не може бути прийнята.

Вимоги до капіталу інвестиційних фірм, передбачені MiFID та СРД/4, встановлюються до юридичних осіб, які реально провадять той чи інший вид діяльності, а не залежно від того отримали вони таке право (ліцензію), чи ні. Тому нормативи регулятивного капіталу повинні відображатись у складі адміністративних даних торговців цінними паперами  і застосовуватись залежно від фактичного провадження ними відповідних видів діяльності з торгівлі цінними паперами.

Щодо андерайтингу - норматив у розмірі 730 тис. євро розповсюджується тільки на інвестиційні фірми, які провадять гарантоване розміщення цінних паперів. При негарантованому розміщенні цінних паперів застосовується норматив 125 тис. євро.

Виходячи з цього пропонується встановити такі нормативи регулятивного капіталу для торговців цінними паперами (незалежно від наявності у такого торговця ліцензій на провадження депозитарної діяльності):

а) 500 тисяч гривень для торговців, які провадять виключно дилерську діяльність;

б) 1 мільйон гривень для торговців, які провадять  брокерську діяльність та/або діяльність з андеррайтингу (крім випадку, коли договір андерайтингу передбачає гарантування продажу повністю або частково);

в) 7 мільйонів гривень для торговців, які провадять та/або  діяльність з управління цінними паперами та/або діяльність з андеррайтингу за договорами, у яких передбачене гарантування продажу всіх цінних паперів або інших фінансових інструментів емітента, що підлягають розміщенню, або їх частини.

 

Для депозитарних установ пропонується знизити норматив регулятивного капіталу з 7 мільйонів до 1 мільйона гривень, оскільки для розрахунку регулятивного капіталу із статутного капіталу виключається вартість нематеріальних активів, яка складає до 80% активів депозитарних установ. Діяльність депозитарних установ є набагато менш ризикованою, ніж діяльність брокера, а статутний капітал ні в якому разі не можна ототожнювати з регулятивним капіталом. Це відповідає директивам ЄС, які не містять нормативів достатності капіталу для осіб, що здійснюють депозитарну діяльність, але рекомендують застосовувати такі ж нормативи, як для брокерської діяльності (125 тис. євро).

Поділитись: