Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Вимоги до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах

Рішенням НКЦПФР № 1412 від 06.08.2013 року затверджено Вимоги до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах (надалі – Вимоги), який має укладатися депозитарними установами та їх депонентами відповідно до Закону України «Про депозитарну систему» (надалі – Закон).

 

Згідно з Рішенням № 1412 депозитарні установи, які до набрання чинності цим рішенням провадили професійну діяльність на фондовому ринку – депозитарну діяльність, а саме депозитарну діяльність зберігача цінних паперів, протягом року з дня набрання чинності Законом здійснити дії щодо приведення договорів про відкриття рахунку в цінних паперах, укладених з депонентами до набрання чинності Законом, у відповідність до Вимог.

Однак для здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати" відповідно до вимог Закону депозитарним установам здійснити дії щодо приведення договорів про відкриття рахунку в цінних паперах, укладених з депонентами до набрання чинності цим рішенням, у відповідність до Вимог до дня набрання чинності Законом.

Вимогами передбачено, що договір має складатися у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печаткою депозитарної установи та депонента (якщо депонентом є юридична особа, для юридичних осіб - нерезидентів у разі наявності печатки), або у формі електронного документа відповідно до Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронний цифровий підпис".

За згодою депонента Договір може укладатися шляхом приєднання депонента до запропонованого депозитарною установою договору в цілому відповідно до Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. У разі якщо укладення Договору відбувається шляхом приєднання депонента до запропонованого депозитарною установою договору, текст такого Договору та зміни до нього мають бути оприлюднені на веб-сторінці депозитарної установи. При укладенні Договору шляхом приєднання депозитарна установа зобов'язана забезпечити інформування депонента про всі умови такого договору, про порядок припинення дії договору, а також про всі зміни до нього. При укладенні Договору депозитарна установа не має права обмежувати право депонента на укладення Договору з депозитарною установою у формі єдиного документа, визначеного цим пунктом.

Договір, договір відповідно до Вимог, повинен містити:

дату та місце укладення;

реквізити сторін Договору;

предмет Договору;

права та обов'язки сторін;

тарифи на послуги та порядок розрахунків за надані послуги;

відповідальність сторін;

порядок розгляду спорів, що можуть виникнути між сторонами в процесі виконання, зміни чи розірвання Договору;

строк дії Договору, порядок внесення змін, умови розірвання Договору та припинення його дії;

інші умови, що не суперечать законодавству.

За ініціативи ПАРД, серед іншого, Вимогами передбачено, що грошові кошти, які відповідно до законодавства надходять на поточний рахунок депозитарної установи з метою їх подальшого переказу депоненту, не є власністю депозитарної установи.

Крім цього, Вимогами вирішується питання щодо виконання підпункту 6 абзацу другого частини першої статті 6 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", а саме встановлено, що договір повинен містити інформацію про те, що цінні папери (фінансовий актив), права на які обліковуються депозитарною установою, зберігаються Центральним депозитарієм відповідно до Закону України "Про депозитарну систему України".

 

Рішення № 1412 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.09.2013 р. за № 1502/24034 та набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Поділитись: