16-18 грудня 2013 року у Верховній Раді України зареєстровано декілька альтернативних законопроектів про внесення змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) щодо ставок окремих податків та податкових пільг. З них три законопроекти передбачають внесення змін до норм ПКУ щодо оподаткування операцій з цінними паперами податком на прибуток та особливим податком на відчуження цінних паперів та деривативів:
Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків та податкових пільг від 16.12.2013 № 3757 (ініціатор – н.д. Хомутиннік В.Ю.);
Пропонується не враховувати від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами, сформований станом на 1 січня 2014 року, при визначенні фінансового результату за операціями з цінними паперами в наступних звітних податкових періодах.
Варто також зазначити, що висновок Головного науково-експертного управління містить зауваження до цього законопроекту щодо відсутності обґрунтування доцільності виключення з переліку операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню, операцій з відчуження акцій, що не дозволяє оцінити доцільність запровадження такої норми. Проте, в тексті Законопроекту, що був опублікований на веб-порталі ВРУ така норма відсутня.
Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо ставок окремих податків та податкових пільг) від 17.12.2013 № 3757-1 (ініціатор – н.д. Омельченко В.П.);
Передбачає коригування визначення платників особливого податку, таким чином, що не підлягатимуть оподаткуванню тільки акції ПрАТ, а не всі акції як передбачено змінами, внесеними Законом № 657-VII, що набирає чинності з 01.01.2014. Крім того, пропонується змінити ставки особливого податку таким чином:
- 0,3 відсотка від суми операції з продажу на фондовій біржі цінних паперів, за якими розраховується біржовий курс, відповідно до вимог, встановлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику;
- 0,3 відсотка від суми операції з деривативами на фондовій біржі;
- 0,5 відсотка від суми операції з продажу поза фондовою біржею цінних паперів, що перебувають у біржовому реєстрі та операції з продажу на фондовій біржі цінних паперів, за якими не розраховано біржовий курс фондовою біржею на дату проведення операції на такій біржі;
- 1,5 відсотка від суми операції з продажу цінних паперів поза фондовою біржею, що не перебувають у біржовому реєстрі;
- 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за укладений дериватив (контракт) поза фондовою біржею.
З переліку цінних паперів, операції з якими не підлягають оподаткуванню пропонується виключити інвестиційні сертифікати, сертифікати фондів операцій з нерухомістю, цільові облігації підприємств, виконання зобов'язань за якими здійснюється шляхом передачі об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва. Операції з урахування векселів пропонується оподаткувати особливим податком.
Проектом передбачено виключення з переліку неоподатковуваних операції емітента цінних паперів ІСІ відкритого типу, а саме операції з розміщення, погашення, викупу та повторного продажу. Натомість, передбачено виключення для операцій з активами недержавних пенсійних фондів.
Уточнюється, що датою виникнення податкових зобов’язань є дата переходу права власності на цінні папери. А у випадку, якщо податковий агент не може визначити дату переходу прав власності, то датою виникнення податкових зобов’язань може бути дата укладення такого договору.
Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків від 18.12.2013 № 3757-2 (ініціатори – н.д. Сенченко А.В., Терьохін С.А.).
Передбачає виключення ПрАТ з переліку цінних паперів, операції з якими не підлягають оподаткуванню особливим податком. При цьому акції як вид цінних паперів не підлягатимуть оподаткуванню цим податком після набрання чинності змінами, внесеними Законом № 657-VII.
Всі три законопроекти передбачають набрання чинності з 01.01.2014 року.