ПАРД отримала відповіді НКЦПФР стосовно визначення терміну «пов’язана особа» та процедури з’ясування фінансового стану клієнта при здійсненні фінансового моніторингу професійними учасниками фондового ринку.
Так, щодо визначення терміну «пов'язана особа» зазначено наступне.
На даний час законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму не передбачено визначення терміну «пов'язана особа».
У зв'язку з цим, Комісія пропонує використовувати визначення терміну «пов'язана особа» згідно пункту 28 частини першої статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», враховуючи що вказаний Закон поширюється на фінансові установи, у тому числі на професійних учасників ринку цінних паперів.
Стосовно процедури з’ясування фінансового стану клієнта зазначено таке.
Розділ IV Положення «Про здійснення фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів», затвердженого рішенням НКЦПФР від 19.07.12р. № 995 (далі -Положення №995) доповнено новим пунктом 12 (згідно з рішенням НКЦПФР від 24.09.2013 р. №1930 про внесення змін до Положення №995) такого змісту «Суб'єкт первинного фінансового моніторингу постійно проводить аналіз відповідності фінансових операцій, що проводяться клієнтом, наявній інформації про зміст його діяльності та фінансовий стан».
Метою такого доповнення було уточнення необхідності виконання суб'єктами первинного фінансового моніторингу вимог визначених пунктом 26 частини другої статті 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» який діє з 21.08.10р.
На цей час, законодавством у сфері фінансового моніторингу не визначено перелік документів та процедур з'ясування відомостей про фінансовий стан клієнта.
Отже, суб'єкт може самостійно визначати процедуру з'ясування фінансового стану клієнту у власних Правилах здійснення фінансового моніторингу.
Так, зокрема, суб'єкт може з'ясувати фінансовий стан фізичної особи на підставі опитувальника, передбачивши в ньому відповідні питання (джерело коштів, які використовуються для операцій з цінними паперами, посада та місце роботи тощо), для юридичної особи на підставі внутрішніх фінансових документів, довідок, рахунків тощо.
При цьому, суб'єкт при з'ясуванні фінансового стану клієнта юридичної особи може використовувати, як інформацію надану безпосередньо клієнтом так і інформацію із інших надійних джерел.