Відповідно до статті 5 Закону України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон) рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.
Рішенням НКЦПФР від 06.08.2013 року №1412 (далі – Рішення 1412) затверджено Вимоги до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах.
Згідно пункту 2 Рішення 1412 депозитарним установам, які до набрання чинності цим рішенням провадили професійну діяльність на фондовому ринку - депозитарну діяльність, а саме депозитарну діяльність зберігача цінних паперів, протягом року з дня набрання чинності Законом здійснити дії щодо приведення договорів про відкриття рахунку в цінних паперах, укладених з депонентами до набрання чинності Законом, у відповідність до Вимог.
Відповідно до статті 1 Закону депонент - власник цінних паперів, співвласники цінних паперів, нотаріус, на депозит якого внесено цінні папери, яким рахунок у цінних паперах відкривається депозитарною установою на підставі відповідного договору про обслуговування рахунка в цінних паперах, а також депозитарна установа, яка відкриває собі рахунок у цінних паперах на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи. Національний банк України може бути депонентом у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином власник цінних паперів, якому депозитарною установою відкрито рахунок у цінних паперах на підставі договору з емітентом в процесі дематеріалізації, не є депонентом депозитарної установи.
Враховуючи вищевикладене, вимоги Рішення 1412 про здійснення депозитарною установою дій щодо приведення договорів про відкриття рахунку в цінних паперах у відповідність до законодавства не поширюються на рахунки в цінних паперах, відкриті депозитарною установою за договором з емітентами.
Додатково варто зазначити, що згідно пункту 10 розділу VI Закону власник цінних паперів, які були дематеріалізовані, зобов'язаний звернутися до обраної емітентом депозитарної установи та укласти з нею договір про обслуговування рахунка в цінних паперах від власного імені або здійснити переказ прав на цінні папери на свій рахунок в цінних паперах, відкритий в іншій депозитарній установі.
Разом з тим, законодавством не встановлено обов’язку депозитарної установи доводити відповідну інформацію до відома власників, яким відкрито рахунки в процесі дематеріалізації, та направляти відповідні звернення щодо необхідності укладення договору.