ПАРД та АФП отримали відповідь НКЦПФР (лист від 15.04.2014 року № 11/03/6908/НК) на свій запит (лист від 27.03.2014 року № 0525) про вимоги до власника з істотною участю в професійному учаснику.
Так, відповідно до пункту 5 статті 27 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі – Закон) юридична особа, яка має істотну участь у професійному учаснику фондового ринку, зобов'язана повідомляти НКЦПФР про всі зміни структури її власності, а також подавати інформацію про ділову репутацію новопризначених керівників у місячний строк з дня настання відповідних змін в установленому Комісією порядку.
Фізична особа, яка має істотну участь у професійному учаснику фондового ринку, зобов'язана повідомляти НКЦПФР про всі зміни у відомостях про своїх асоційованих осіб, а також подавати інформацію про свою ділову репутацію в порядку та у строк, установлені Комісією.
Розділом VI Порядку погодження набуття особою істотної участі у професійному учаснику фондового ринку або збільшення її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного капіталу такого учасника чи права голосу придбаних акцій (часток) в його органах управління (далі – Порядок), затвердженого рішенням НКЦПФР від 13.03.2012 року № 394, визначено перелік та строки надання інформації згідно з Порядком власниками істотної участі в професійному учаснику фондового ринку.
При цьому рішення НКЦПФР щодо порядку погодження набуття істотної участі у статутному капіталі професійного учасника набуло чинності лише 21.05.2012 року. До цього часу набуття істотної участі у професійному учаснику не вимагало погодження з НКЦПФР, та, відповідно, документи щодо структури власності власника з істотною участю, ділової репутації керівників юридичної особи/щодо асоційованих осіб та ділової репутації фізичної особи до НКЦПФР не надавались.
У зв’язку з цим виникає питання чи повинен власник з істотною участю професійному учаснику фондового ринку надавати до НКЦПФР згідно Порядку інформацію про зміни структури власності, ділову репутацію новопризначених керівників (для юридичної особи)/щодо асоційованих осіб та власну ділову репутацію (для фізичної особи), якщо такий власник з істотною участю не надавав до НКЦПФР документів для погодження своєї істотної участі у зв’язку з відсутністю на момент набуття істотної участі відповідних вимог законодавства щодо погодження.
НКЦПФР у своїй відповіді повідомила, що Законом та Порядком не встановлено норм, що зазначену вище інформацію необхідно подавати особам тільки у випадку отримання погодження Комісії.
Таким чином, особи, що мають істотну участь у професійному учаснику фондового ринку незалежно від дати набуття такої участі, зобов’язані надавати інформацію в строк та обсязі, встановленому Порядком.
Звертаємо Вашу увагу, що норми Порядку не поширюються на банки.