Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Міндоходів про податкового агента в субброкерських схемах

 

У базі податкових знань (ЗАГАЛЬНОДОСТУПНИЙ ІНФОРМАЦІЙНО-ДОВІДКОВИЙ РЕСУРС "ЗІР") розміщено відповідь на питання: Хто виконує обов'язок щодо нарахування, утримання і сплати особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами у разі укладання договору про надання послуг між торговцем цінними паперами та продавцем, який має право на проведення професійної діяльності з торгівлі цінними паперами?

 

Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року N 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок", із змінами та доповненнями (далі - Закон), визначено, що професійна діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку провадиться торговцями цінними паперами - господарськими товариствами, для яких операції з цінними паперами є виключним видом діяльності, а також банками.

Без участі торговця цінними паперами можуть здійснюватися такі операції, зокрема як дарування, спадкування та правонаступництва цінних паперів, вчинення правочинів, пов'язаних з виконанням судових рішень; вчинення правочинів у процесі приватизації (ч. 8 ст. 17 Закону).

Згідно зі ст. 901 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року N 435-IV, зі змінами та доповненнями, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до норм чинного законодавства, правовідносини, що виникають при укладанні кожного цивільно-правового договору, зокрема, про надання послуг, купівлі-продажу чи доручення, розглядаються окремо.

Договір про надання послуг, що укладається між торговцем цінними паперами та покупцем (продавцем), не має за собою фінансових зобов'язань, окрім винагороди торговця щодо пошуку клієнта.

Відповідно до пп. 212.1.9 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами (далі - особливий податок) є фізична або юридична особа - резидент або нерезидент (в тому числі їх відокремлені підрозділи), які проводять операції з деривативами або з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, крім випадків, передбачених п. 213.2 ст. 213 ПКУ.

Податковим агентом за біржовими та позабіржовими операціями, визначеними в пп. 213.1.7 п. 213.1 ст. 213 ПКУ, є відповідний торговець цінними паперами (ліцензіат), включаючи банк, який здійснює такі операції на підставі договору, та зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати акцизний податок до бюджету від імені та за рахунок особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм у порядку, передбаченому ПКУ.

Податковим агентом при здійсненні операцій розміщення, погашення, викупу, повторного продажу цінних паперів інститутів спільного інвестування відкритого типу є їх емітент (п. 219.2 ст. 219 ПКУ).

Тобто у разі укладання договору про надання послуг між продавцем та торговцем цінними паперами обов'язок щодо виконання функцій податкового агента та нарахування, утримання і сплати особливого податку покладається на такого торговця, незалежно від наявності у продавця права на проведення професійної діяльності з торгівлі цінними паперами.

Поділитись: