ПАРД та АФП отримали відповідь НБУ (лист від 23.04.2014 року № 29-216/18503) на свій запит (лист від 31.01.2014 року №№ 31-01, 0495) щодо окремих питань виплати доходів за цінними паперами в іноземній валюті.
Коротко щодо суті питань ПАРД та АФП, а також відповіді НБУ:
1. Чи необхідним є отримання небанківською фінансовою установою індивідуальної або генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій для виплати власнику доходів за цінними паперами в іноземній валюті, якщо така виплата здійснюватиметься депозитарною установою:
- через її рахунок, відкритий в банківський установі, шляхом перерахування відповідних грошових коштів зі свого рахунку в банку на рахунок власника?
- шляхом виплати відповідних грошових коштів власнику через касу підприємства?
Відповідь НБУ:
- у разі здійснення небанківською фінансовою установою депозитарної діяльності депозитарної установи на підставі ліцензії на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку за умови, що такі операції будуть валютними, небанківській фінансовій установі необхідно буде також попередньо звернутись до НБУ з клопотанням щодо одержання генеральної ліцензії згідно з вимогами Постанови Правління НБУ від 09.08.2002 №297.
- що стосується виплати доходів, дивідендів за цінними паперами в іноземній валюті через касу небанківських фінансових установ, то слід зазначити, що на сьогодні Постановою Правління НБУ від 30.05.2007 року № 200 не передбачена можливість проведення таких операцій.
2. Чи можливим є перерахування депозитарною установою доходів за цінними паперами в національній/в іноземній валюті безпосередньо на рахунок інвестора-нерезидента (юридичної або фізичної особи), відкритий в іноземному банку (без зарахування відповідних грошових коштів на інвестиційний рахунок інвестора-нерезидента)? Якщо так, то в яких випадках та за яких умов?
Відповідь НБУ:
Відповідно до пункту 3.1 глави 3 Постанови Правління НБУ від 10.008.2005 року № 280 повернення іноземної інвестиції, а також прибутків, доходів інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні, здійснюється резидентом з поточного рахунку в іноземній валюті на інвестиційний рахунок іноземного інвестора або на рахунок іноземного інвестора в закордонному банку.
Згідно з пунктом 3.9 глави 3 Постанови Правління НБУ від 10.08.2005 року № 280 уповноваженому банку дозволяється здійснювати перерахування коштів в іноземній валюті (які не куплені на міжбанківському валютному ринку України) з метою повернення іноземної інвестиції та/або прибутків, доходів, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні, на підставі документів що визначені пунктом 2 глави 3 розділу ІІ Постанови Правління Правління НБУ від 10.08.2005 року №281.
3. Чи поширюється дія Постанови НБУ від 16.09.2013 року №365 «Про порядок надходження коштів в іноземній валюті на поточні рахунки фізичних осіб в межах України» на відносини щодо виплати доходів за цінними паперами в іноземній валюті, у тому числі за облігаціями внутрішньої державної позики?
Відповідь НБУ:
Вимога пункту 1 постанови Правління НБУ від 16.09.2013 року № 365 щодо зарахування коштів в іноземній валюті в межах України на поточний рахунок в іноземній валюті фізичної особи (резидента або нерезидента) виключно шляхом переказу коштів в іноземній валюті із власного рахунку, про що йдеться в листі, не поширюється на операції з казначейськими зобов’язаннями України та облігаціями внутрішньої державної позики України.
4. Чи можливим є зарахування доходів за цінними паперами в іноземній валюті в межах України на рахунок фізичної особи (резидента або нерезидента)?
Чи можливим є зарахування доходів за цінними паперами в іноземній валюті в межах України на рахунок юридичної особи (резидента або нерезидента)?
Відповідь НБУ:
Що стосується режимів поточних рахунків фізичних та юридичних осіб в іноземній валюті, то відповідні питання чітко врегульовані постановою Правління НБУ від 12.11.2003 року № 492.