Інформаційно-довідковий департамент Міністерства доходів і зборів України розмістив роз’яснення щодо відображення в податковому обліку векселедержателя фінансового результату від операцій з векселями, отриманими при оформленні грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР».
Відповідно до ст. 4 Закону України від 05 квітня 2001 року N 2374-III "Про обіг векселів в Україні", зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 2374), видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги, за виключенням фінансових банківських векселів та фінансових казначейських векселів.
Умова щодо проведення розрахунків із застосуванням векселів обов'язково відображається у відповідному договорі, який укладається в письмовій формі. У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов'язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов'язання щодо платежу за векселем.
Отже, у платника податку - покупця у разі видачі простого векселя припиняються зобов'язання щодо оплати товарів за договором поставки та виникають зобов'язання щодо сплати зобов'язань за векселем. Платник податку - продавець на підставі п. 137.1 ст. 137 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), на дату переходу права власності на товар або дату складання акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, у разі виконання робіт або надання послуг, має відобразити дохід від реалізації товарів (надання послуг, виконання робіт) та витрати у розмірі собівартості таких товарів (робіт, послуг) (пп. 138.5 ст. 138 ПКУ).
Що стосується оподаткування операцій з векселями, що згідно з абз. "д" пп. 2 п. 5 ст. 3 Закону України від 23 лютого 2006 року N 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок", зі змінами та доповненнями, векселі відносяться до боргових цінних паперів.
Оподаткування операцій з борговими вимогами та зобов'язаннями визначено п. 153.4 ст. 153 ПКУ. Зокрема, з урахуванням особливостей, встановлених р. III ПКУ, не включаються в дохід і не підлягають оподаткуванню кошти або майно, залучені платником податку у зв'язку з розміщенням або наступним продажем боргових цінних паперів, та не включаються до витрат кошти або майно, надані платником податку у зв'язку з погашенням (викупом) боргових цінних паперів (пп. 153.4.1, 153.4.2 п. 153.4 ст. 153 ПКУ).
Порядок оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами визначений у п. 153.8 ст. 153 ПКУ, згідно з пп. 153.8.1 якого облік загального фінансового результату (прибутку/збитку) за операціями з торгівлі цінними паперами ведеться платником податку окремо від інших доходів і витрат.
Норми п. 153.8 ст. 153 ПКУ не поширюються на платників податків - емітентів цінних паперів за операціями з розміщення, погашення, викупу, конвертації та повторного їх продажу, а також векселедавців, заставодавців та інших осіб, що видали ордерний або борговий цінний папір, при видачі та погашенні даних цінних паперів (п. 153.9 ст. 153 ПКУ).
Отже, в окремому обліку фінансових результатів за операціями з цінними паперами платником податку не відображаються операції з отримання векселя в рахунок реалізованих товарів (наданих послуг, виконаних робіт) та його погашення.
Водночас у разі продажу векселя платник податку повинен на дату переходу покупцеві права власності на такий вексель визначити в окремому обліку фінансовий результат (прибуток або збиток) від зазначеної операції, який розраховується як позитивна або від'ємна різниця між доходом від відчуження векселя, та сумою витрат, яка визнається у розмірі вартості товарів (робіт, послуг), в рахунок оплати яких було видано вексель.
Отже, Міндоходів підтримує висновок членів Експертної ради ПАРД/АФП з питань оподаткування, бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Нагадаємо, що вказане питання було розглянуто Експертною радою на засіданні 31 березня 2014 року. За результатами аналізу норм чинного законодавства було затверджено Висновок Експертної ради щодо оподаткування операцій юридичних осіб-резидентів з переказними та простими векселями.
Висновок можна отримати надіславши запит на адресу Голови Експертної ради С. Москвіна ([email protected]).