Нагадуємо про необхідність здійснення зберігачами активів ІСІ нагляду за відповідністю операцій з активами ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству.
Відповідно до пункту 4 статті 69 Закону України «Про інститути спільного інвестування» (далі – Закон про ІСІ), який набрав чинності 01.01.2014 року, встановлено, що зберігач активів ІСІ зобов'язаний здійснювати обслуговування інституту спільного інвестування з дотриманням регламенту та проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування. З цією метою зберігач активів інституту спільного інвестування у порядку, встановленому договором з корпоративним фондом або з компанією з управління активами пайового фонду, здійснює нагляд за відповідністю операцій з активами інституту спільного інвестування регламенту, проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування та законодавству.
25 лютого 2014 року набрали чинності зміни до Положення про діяльність депозитарних установ щодо зберігання активів інституційних інвесторів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 20.06.2013 року № 1106 (далі – Зміни), якими визначено, що для здійснення зберігачем активів ІСІ нагляду за відповідністю операцій з активами ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству компанія з управління активами ІСІ у порядку, встановленому договором про обслуговування зберігачем активів ІСІ:
повідомляє зберігача активів ІСІ про проведення операцій щодо списання коштів з рахунків та відчуження інших активів КІФ або компанії з управління активами ПІФ, крім активів, облік яких веде зберігач активів ІСІ, не пізніше трьох робочих днів з дня проведення операції.
не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним, а за останній місяць року - не пізніше 01 квітня року, наступного за звітним, надає зберігачу активів ІСІ дані щодо складу та структури активів ІСІ.
Зберігач активів ІСІ має право за необхідності витребувати від компанії з управління активами ІСІ додаткові документи, що необхідні йому для здійснення нагляду за відповідністю операцій з активами ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству. Компанія з управління активами ІСІ зобов'язана надати вказані документи на вимогу зберігача активів ІСІ у порядку та строки, встановлені договором про обслуговування активів ІСІ. У випадку ненадання таких документів зберігач активів ІСІ повідомляє Комісію про цей факт та про неможливість здійснення нагляду за відповідністю операцій з активами ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству.
Слід зазначити, що здійснення зберігачем активів ІСІ нагляду за відповідністю операцій з активами інституту спільного інвестування регламенту, проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування та законодавству є однією із ключових функцій зберігача активів ІСІ. Тому вкрай важливим та необхідним є приведення договорів про обслуговування активів ІСІ у відповідність до нового законодавства у найкоротші строки та врегулювання у договорах порядку здійснення зберігачем активів ІСІ нагляду.
При цьому вважаємо, що до моменту приведення договорів про обслуговування активів ІСІ у відповідність до нового законодавства зберігач активів ІСІ не позбавляється обов’язку здійснення нагляду за відповідністю операцій з активами інституту спільного інвестування регламенту, проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування та законодавству.
У зв’язку з вищевикладеним, рекомендуємо зберігачам активів ІСІ, що мають укладені договори про обслуговування активів ІСІ, що не приведені у відповідність до Змін, та у випадку не надання КУА ІСІ зберігачу активів ІСІ у строк до 31 травня 2014 року (включно) даних щодо складу та структури активів ІСІ:
1. Надіслати КУА ІСІ вимогу про подання зберігачу активів ІСІ даних щодо складу та структури активів відповідного ІСІ за квітень 2014 року. У такій вимозі рекомендуємо визначити:
- конкретний строк, протягом необхідно надати дані;
- спосіб надання даних (особисто, надіслати у паперовій формі листом з описом вкладеного або у формі електронного документа відповідно до Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронний цифровий підпис");
- форму, за якою надаються дані (наприклад, за формою довідки про вартість чистих активів, встановленою нормативно-правовим актом НКЦПФР, який регламентує порядок складання та розкриття інформації компаніями з управління активами та подання відповідних документів до НКЦПФР або можна передбачити власну форму для подання вказаних даних).
2. У випадку ненадання КУА ІСІ таких даних зберігачу активів ІСІ у строк, визначений у вимозі, повідомити НКЦПФР про цей факт та про неможливість за таких умов здійснення нагляду за відповідністю операцій з активами даного ІСІ регламенту, проспекту емісії цінних паперів ІСІ та законодавству.
Вважаємо, що вказаний порядок дій до моменту приведення договору про обслуговування активів ІСІ у відповідність до нового законодавства убезпечить зберігача активів ІСІ від можливих негативних наслідків правозастосування.