НКЦПФР надала відповідь на запит ПАРД та АФП стосовно мінімального розміру регулятивного капіталу професійного учасника при поєднанні ним різних видів професійної діяльності.
1 липня 2014 року набирає чинності рішення НКЦПФР від 25.03.2014 № 343 «Про внесення змін до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 січня 2013 року № 37 та нормативно-правових актів щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку». Вказаним рішенням вносяться зміни до Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, затвердженого рішенням НКЦПФР від 25 грудня 2012 року № 1900. Новацією цього рішення є підвищення вимог до мінімального розміру регулятивного капіталу для більшості професійних учасників, що поєднують різні види професійної діяльності на ринку цінних паперів.
З урахуванням затверджених змін, встановлено, що мінімальний розмір регулятивного капіталу торговця цінними паперами (крім банку), який суміщає діяльність з депозитарною діяльністю депозитарної установи, повинен становити не менше мінімального розміру статутного капіталу, встановленого законодавством для професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності депозитарної установи (вимога не застосовується протягом першого року з дати створення товариства).
Відповідно до пп. 3-5 статті 3 Закону України «Про депозитарну систему України» до видів депозитарної діяльності відносяться зокрема:
- депозитарна діяльність депозитарної установи;
- діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування;
- діяльність із зберігання активів пенсійних фондів.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 14 Закону «Про депозитарну систему України» для отримання ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи юридична особа повинна мати сплачений коштами статутний капітал у мінімальному розмірі не менш як 7 мільйонів гривень.
Законом України «Про інститути спільного інвестування» не встановлено вимог щодо мінімального розміру статутного капіталу зберігача активів інституту спільного інвестування. Водночас, Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності, затверджені рішенням НКЦПФР від 21.05.2013 № 862, встановлюють, що:
- розмір зареєстрованого статутного капіталу депозитарної установи при провадженні депозитарної діяльності депозитарної установи повинен бути не менше, ніж установлений законодавством України щодо цінних паперів;
- при провадженні діяльності із зберігання активів інститутів спільного інвестування депозитарна установа повинна мати сплачений коштами статутний капітал у розмірі не менше ніж 25 мільйонів гривень.
Комісія у своєму листі також звертає увагу на те, що пунктом 2 розділу І Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку – депозитарної діяльності та вимог до системи управління ризиками, затвердженого рішенням НКЦПФР від 15.01.2013 № 37, визначено, що дія цього Положення поширюється на Центральний депозитарій цінних паперів, на професійних учасників фондового ринку, що провадять депозитарну діяльність депозитарної установи та клірингову діяльність.
Враховуючи те, що вимоги Положень № 1900 розповсюджуються лише на професійних учасників, які поєднують діяльність з торгівлі цінними паперами з депозитарною діяльністю депозитарної установи, Комісія підтверджує, що наявність у такого професійного учасника фондового ринку ліцензії на зберігання активів інституту спільного інвестування не збільшує вимоги до мінімального розміру регулятивного капіталу до 25 млн. грн.