Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Міндоходів нагадує про набрання чинності змінами до ПКУ щодо прогресивної шкали ПДФО

Міністерство доходів і зборів України опублікувало в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі роз’яснення та нагадує, що з 01 липня 2014 року Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), внесено зміни щодо оподаткування доходів фізичних осіб у вигляді дивідендів, виграшів, призів, процентів, роялті та інвестиційного прибутку, крім норм щодо оподаткування дивідендів, які набирають чинності з 01 січня 2015 року.

Відповідно до абз. другого п. 167.1 ст. 167 ПКУ оподаткування процентів, дивідендів, роялті та інвестиційного прибутку, нарахованих (виплачених) на користь фізичних осіб протягом звітного місяця, здійснюється податковим агентом під час кожного нарахування (виплати) із застосуванням ставки, встановленої абзацом першим цього пункту (15 відсотків), що не виключає обов'язку отримувача таких доходів щодо здійснення річного перерахунку за сукупністю ставок, передбачених п. 167.5 ст . 167 ПКУ.

До бази оподаткування не включаються:

  • дохід у формі процентів у сумі, що не перевищує в рік сімнадцять прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році 17 прожиткових мінімумів = 20 706 грн.);
  • сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, та на боргові зобов'язання Національного банку України;
  • доходи у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. Ознаки таких рахунків визначаються Національним банком України;
  • дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Пунктом 167.5 ст. 167 ПКУ передбачено, що при перерахунку загального річного оподатковуваного доходу для бази оподаткування доходів у формі процентів, обчисленої з урахуванням пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, роялті та інвестиційного прибутку застосовуються такі ставки:

- якщо база оподаткування звітного податкового року не перевищує 204 прожиткових мінімуми (до 248 472 грн.) - 15 відсотків;

- якщо база оподаткування звітного податкового року перевищує 204 прожиткових мінімуми, але не перевищує 396 прожиткових мінімумів (від 248 472 до 482 328 грн.), до суми такого перевищення - 20 відсотків;

- якщо база оподаткування звітного податкового року перевищує 396 прожиткових мінімумів (від 482 328 грн.), до суми такого перевищення  - 25 відсотків.

Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати) на його користь доходів у формі процентів є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).

Загальна сума податків, утримана протягом звітного податкового місяця з нарахованих (виплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені Кодексом для місячного податкового періоду. Тобто до 30-го числа звітного місяця.

Податковий агент, який нараховує доходи у вигляді процентів, відображає у податковому розрахунку загальну суму таких нарахованих (сплачених) платнику податку доходів та загальну суму утриманого (перерахованого) з них податку.

гідно з пп. «ж» п. 176.1 ст. 176 ПКУ платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року у строки, передбачені ПКУ для платників податку на доходи фізичних осіб, якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі процентів, сума яких перевищує зазначену у пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, дивідендів, роялті, інвестиційного прибутку, та здійснити річний перерахунок податку з урахуванням п. 167.5 ст. 167 ПКУ.

Нарахований за результатами річного перерахунку податок зменшується на суму податку, фактично утриманого та сплаченого податковими агентами протягом звітного податкового року за ставкою, зазначеною абз. другим п. 167.1 ст. 167 ПКУ. Позитивна різниця податку за результатом річного перерахунку включається платником податку до річної податкової декларації.

ПАРД та АФП просять звернути увагу, що 4 липня 2014 року ВРУ прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу», який 14.07.2014 направлено на підпис Президенту. Цей Закон передбачає скасування прогресивної шкали оподаткування пасивних доходів та інвестиційного прибутку.

Поділитись: