Міністерство доходів і зборів України опублікувало в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі роз’яснення щодо відображення сум збільшення або зменшення балансової вартості цінних паперів у податковому обліку платника податку та нагадує наступне.
Відповідно до п. 152.10 ст. 152 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) якщо платник податку приймає рішення про уцінку/дооцінку активів згідно з правилами бухгалтерського обліку, така уцінка/дооцінка з метою оподаткування не змінює балансову вартість активів та доходи або витрати такого платника податку, пов'язані з придбанням зазначених активів. Норми цього пункту не застосовуються до операцій, щодо яких іншими нормами Кодексу передбачено визнання доходів та витрат за даними бухгалтерського обліку.
Згідно з п. 153.8 ст. 153 ПКУ облік загального фінансового результату (прибутку/збитку) за операціями з торгівлі цінними паперами ведеться платником податку окремо від інших доходів і витрат.
Платник податку визначає фінансовий результат за операціями з цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі, окремо від фінансового результату за операціями с цінними паперами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі.
Платники податку визначають фінансовий результат за операціями з цінними паперами відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом зменшення прибутків за операціями з цінними паперами на суму збитків від операцій з іншими цінними паперами протягом такого звітного періоду.
Пунктом 153.9 ст. 153 ПКУ визначено, що фінансовий результат від операцій з продажу та інших способів відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, акцій приватних акціонерних товариств, цінних паперів, емітованих нерезидентами, розраховується як різниця між доходом від такого відчуження та сумою витрат у зв'язку з придбанням таких цінних паперів, інших, ніж цінні папери, корпоративних прав.
Прибуток, отриманий від таких операцій, включається до складу доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, а збиток - до складу витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування.
Нормами п. 153.8 та п. 153.9 ПКУ не передбачено врахування переоцінки балансової вартості цінних паперів при визначенні фінансового результату від операцій з продажу та інших способів відчуження цінних паперів.
Таким чином, у разі переоцінки платником податку балансової вартості цінних паперів до справедливої вартості результат такої переоцінки відображається в бухгалтерському обліку. Сума збільшення або зменшення балансової вартості цінних паперів у податковому обліку платника податку не відображається.
Додатково повідомляємо, що Міністерство доходів і зборів підготувало проект Узагальнюючої податкової консультації з щодо окремих питань оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами, в якій враховано пропозиції ПАРД та АФП, зокрема, передбачено роз’яснення про невідображення сум уцінки та дооцінки балансової вартості цінних паперів у податковому обліку.