Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

19.08.2014 року набере чинності Положення про систему пруденційного нагляду

Рішенням НКЦПФР від 03.06.2014 № 731 затверджено Положення про систему нагляду за дотриманням професійними учасниками фондового ринку пруденційних нормативів у їх діяльності та внесення змін до нормативно-правових актів щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку (далі – Положення). Документ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 липня 2014 р. за № 882/25659.

Положенням встановлено порядок дій професійного учасника та НКЦПФР у випадку, якщо зафіксовано відхилення значення пруденційних показників професійних учасників від встановленого нормативу.

Так, професійний учасник протягом 30 днів з дати виникнення відхилення розрахункового значення пруденційного показника від його нормативного значення має вжити заходів для самостійного приведення показника у відповідність.

Слід зауважити, що в Положенні враховано пропозиції ПАРД та АФП стосовно продовження строків для самостійного усунення відхилення пруденційного показника від нормативу,  якщо причиною невідповідності є наявність в портфелі професійного учасника цінних паперів, що відповідають хоча б одній з таких ознак:

  • проводиться процедура ліквідації емітента,
  • обіг цінних паперів зупинено,
  • встановлено обмеження операцій у системі депозитарного обліку на підставі рішень Комісії.

Тридцятиденний строк для самостійного приведення у відповідність пруденційних показників у зазначених випадках розраховується з дати прийняття Комісією рішення щодо скасування реєстрації випуску цінних паперів, відновлення обігу або зняття відповідного обмеження щодо цінних паперів цього емітента. При цьому професійний учасник повинен вчинити наступні дії:

  1. при формуванні адміністративних даних з результатами розрахунку пруденційних показників у примітках до вказаних даних необхідно описати причину недотримання пруденційного показника;
  2. додатково подати у паперовій формі до НКЦПФР довідку в довільній формі щодо розрахунку цього показника та документи, які підтверджують наявність в активах професійного учасника відповідних цінних паперів, і її вплив на результат розрахунку пруденційного показника.

У разі якщо після спливу 30-деннного терміну пруденційний показник не приведений у відповідність, то такий професійний учасник виокремлюється Комісією для здійснення індивідуального нагляду. У такому випадку протягом 10 днів з дня закінчення терміну для самостійного приведення показника у відповідність професійний учасник подає до НКЦПФР план заходів щодо поліпшення свого фінансового стану наступного змісту:

  • вихідні дані, на основі яких здійснювався розрахунок,
  • розрахунок показника,
  • опис причин, перелік факторів, що призвели до відхилення розрахованого значення пруденційного показника від його нормативного значення,
  • дату, на яку мало місце відхилення,
  • перелік заходів із зазначенням строків їх реалізації, які професійний учасник має здійснити для усунення негативного впливу факторів, що спричинили недотримання пруденційної вимоги,
  • прізвище, ім'я, по батькові, посада та контактна інформація особи, відповідальної за розробку та реалізацію цього плану.

 

Слід звернути увагу, що у випадку коли значення пруденційного показника самостійно приведено у відповідність до нормативу після закінчення 30-денного строку для самостійного усунення відхилення, але до спливу 10-денного терміну для подання плану заходів, то виокремлення професійного учасника для індивідуального нагляду Комісією не здійснюється. У такому випадку професійний учасник повинен протягом 3 робочих днів з дати приведення показника у відповідність подає до Комісії розрахунок такого показника та вихідні дані, на основі яких він здійснювався.

Термін реалізації такого плану заходів не може перевищувати 6 місяців з дня закінчення строку, передбаченого для самостійного приведення у відповідність.

Також документом передбачено, що професійний учасник у процесі індивідуального нагляду звітує до НКЦПФР в письмовій формі про стан виконання плану заходів шляхом надання до Комісії інформації з описом заходів, які були реалізовані, протягом 3 робочих днів з дати їх виконання. У разі якщо окремі заходи, передбачені планом, своєчасно не виконані професійним учасником, він письмово повідомляє про це Комісію з описом причин такого невиконання.

Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Документ готується до опублікування в Офіційному віснику України № 64 від 19.08.2014 року.

Нагадаємо, 17 червня відбувся вебінар для членів ПАРД/АФП на тему «Пруденційний нагляд за діяльністю торговців цінними паперами», під час якого начальник Управління пруденційного та консолідованого нагляду НКЦПФР Тетяна Тисмінецька надала коментарі щодо цьго Положення. З відеозаписом вебінару можна ознайомитися за посиланням.

Поділитись: