ПАРД та АФП направили до Комісії пропозиції до опублікованого 11.08.2014 р. на веб-сайті НКЦПФР проекту змін до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням НКЦПФР від 14.05.2013 № 819. Зазначені пропозиції були розглянуті та затверджені на засіданні Торгового комітету ПАРД, що відбулось 2 вересня 2014 року.
Серед іншого, ПАРД/АФП пропонують запровадити піврічний період для відновлення розміру власного капіталу у разі його зменшення до рівня нижче розміру мінімального статутного капіталу за даними річної фінансової звітності. Необхідність запровадження такого періоду обумовлена тим, що згідно правил обліку за міжнародними стандартами торговці повинні регулярно здійснювати переоцінку активів. Від’ємні різниці вартості переоцінених активів відносяться на непокриті збитки, що призводить до зменшення розміру власного капіталу. Зазначені збитки не пов’язані безпосередньо з веденням професійної діяльності, а зумовлені лише особливостями бухгалтерського обліку активів.
Також пропонується послабити обмеження щодо заборони для сертифікованих фахівців одночасно працювати в іншому професійному учаснику. На сьогоднішній день сертифікований фахівець, що працює в торговці цінними паперами, не може бути призначений на посаду в іншому професійному учаснику. Наприклад, сертифікованого фахівця торговця цінними паперами не можна призначити членом наглядової ради банку, який має ліцензію на торгівлю цінними паперами. При цьому така посада не пов’язана з веденням банком професійної діяльності. Тому Асоціації пропонують уточнити зазначене обмеження та встановити, що сертифікований фахівець не може одночасно працювати в іншому професійному учаснику, а саме в підрозділі, що здійснює будь-який з видів професійної діяльності на фондовому ринку.
Окрім цього, ПАРД/АФП пропонують встановити тримісячний перехідний період для:
- пошуку нового керівника, який відповідатиме встановленим ліцензійними умовами вимогам;
- отримання кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників, у разі прийняття на роботу або укладення договору з новою особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку, якщо така особа не має такого посвідчення на дату оформлення відносин;
- отримання нового кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників у разі закінчення терміну дії попереднього посвідчення.
Пропонується також уточнити, що якщо керівник не звільнився, а знаходиться у відрядженні, на лікарняному тощо, то призначається тимчасово виконуючий обов’язки. Це не вважається зміною особи, що виконує обов’язки виконавчого органу, а тому немає необхідності щоразу подавати до НКЦПФР анкету ділової репутації щодо тимчасово виконуючого обов’язки керівника.
Також Асоціації вважають за необхідне уточнити, що для припинення діяльності торговець повинен припинити всі свої зобов’язання шляхом виконання або розірвання договорів. Діючою редакцією передбачено обов’язок саме виконати договори, що в більшості випадків неможливо.
З порівняльною таблицею пропозицій до проекту можна ознайомитись за посиланням.