За результатами обговорення на засіданні Торгового комітету ПАРД/АФП проблемних питань щодо внутрішнього обліку та звітності про виконання договорів на виконання, укладених згідно договорів доручення, ПАРД та АФП звернулись до НКЦПФР з наступним.
Правилами (умовами) торгівлі цінними паперами передбачено, що торговець може укладати договори купівлі-продажу (міни) цінних паперів, розрахунки за якими здійснюються сторонами самостійно без участі торговця цінними паперами. У такому разі предметом договору доручення є надання торговцем (повіреним) послуги з укладення договору купівлі-продажу або міни цінних паперів або інших фінансових інструментів від імені та за рахунок клієнта (довірителя). Виконуючи функції повіреного, торговець не контролює здійснення сторонами розрахунків за договором купівлі-продажу та про факт виконання договору може дізнатися тільки за умови надання клієнтом документів, що підтверджують виконання договору.
Слід зазначити, що не всі клієнти виконують умови договору доручення та вчасно надають підтверджуючі документи, а часто навіть відсутня можливість зв’язатися з ними, якщо договір купівлі-продажу передбачав проведення розрахунків через визначений строк. В результаті торговець цінними паперами вимушений відображати у внутрішньому обліку та в квартальних адміністративних даних такі договори як укладені, але невиконані необмежений строк.
В той же час, нормативно-правовими актами НКЦПФР на торговця покладається зобов’язання подавати нерегулярні адміністративні дані за фактом виконання договору протягом трьох робочих днів з дати виконання договору, а також направляти таку інформацію для опублікування в загальнодоступній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів в такий самий термін.
Також Ліцензійними умовами торговця цінними паперами передбачено, що у разі якщо ліцензіат прийняв рішення про припинення діяльності з торгівлі цінними паперами, або якщо він не має наміру провадити зазначений в ліцензії вид діяльності після закінчення строку її дії, то такий торговець зобов’язаний виконати всі договори (зобов'язання), що стосуються провадження професійної діяльності з торгівлі цінними паперами згідно з вимогами, установленими законодавством.
Оскільки торговець не є стороною договору купівлі-продажу цінних паперів, укладеного на виконання договору доручення, якщо він не бере участі в розрахунках, то він позбавлений можливості вливати на виконання клієнтом та контрагентом клієнта зобов’язань за договором, а також достовірно та вчасно визначити дату виконання договору. При цьому саме торговець несе ризики порушення вимог, встановлених нормативно-правовими актами Комісії, щодо адміністративних даних, опублікування інформації про виконання таких договорів та припинення діяльності з торгівлі цінними паперами, у тому числі у зв’язку з закінченням строку дії ліцензії.
Тому ПАРД та АФП запропонували Комісії розглянути можливість виключення інформації про виконання договорів на виконання, укладених відповідно до договору доручення, які передбачають проведення розрахунків без участі торговця цінними паперами, зі складу нерегулярних та квартальних адміністративних даних та інформації, що підлягає опублікуванню в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів. Натомість пропонується включити до нерегулярних даних торговця цінними паперами інформацію про укладення зазначених договорів.