Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Комісія доопрацювала проект змін до Правил (умов) торгівлі цінними паперами з урахуванням пропозицій ПАРД/АФП

28.10.2014 на офіційному веб-сайті НКЦПФР опубліковано доопрацьований проект рішення «Про затвердження Змін до Правил (умов) здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами».

 

Проектом змін передбачено доповнення вимог до різних видів договорів такими відомостями:

- місце укладення (виконання) договору (біржовий ринок/позабіржовий ринок);

- спосіб проведення розрахунків за договором (з/без дотриманням принципу «поставка проти оплати»);

- підтвердження, що інформація про загальний характер та/або джерела потенційного конфлікту інтересів надана клієнту.

У разі прийняття Комісією зазначеного проекту змін у торговця цінними паперами з’являться нові обов’язки:

- інформувати клієнта про вимоги законодавства про ІСІ в частині обмежень обсягів участі фізичних осіб у венчурних/кваліфікаційних ІСІ, вимоги законодавства щодо переважного права акціонерів ПрАТ на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами;

- вживати заходи щодо уникнення конфлікту інтересів, що виникають в процесі надання послуг, повідомляти клієнта про загальний характер та/або джерела конфліктів до того, як буде виконано дії за його дорученням.

В опублікованій редакції проекту враховано більшість пропозицій ПАРД/АФП. Зокрема, враховано пропозицію ПАРД та АФП щодо надання права торговцю укладати додаткові договори про зміну терміну/строку оплати та/або строку здійснення переходу прав власності на цінні папери або про розірвання раніше укладених договорів щодо цінних паперів, розміщення або обіг яких зупинено. Це важлива поправка, адже чинною редакцією Правил торговцю заборонено вчиняти будь-які правочини щодо таких цінних паперів. В результаті якщо у проміжок часу між датою укладання та датою виконання договору Комісією прийнято рішення про зупинення обігу цінних паперів, що є предметом договору, торговець позбавлений можливості розірвати такий договір або здійснити пролонгацію терміну проведення розрахунків, що призводить до застосування передбачених договором санкцій за порушення умов договору.

Чинна редакція Правил містить норму, згідно якої торговець цінними паперами, який отримав від клієнта разове замовлення на купівлю певних цінних паперів, якщо він при цьому є власником таких цінних паперів та готовий продати їх клієнту, повинен повідомити про це свого клієнта. У разі отримання згоди клієнта придбати цінні папери безпосередньо у торговця, разове замовлення анулюється та укладається дилерський договір. У редакції проекту враховано пропозиції ПАРД та АФП про поширення даного правила також на угоди протилежної направленості, коли клієнт – продавець, а торговець – покупець.

Також Комісія пропонує уточнити випадки, в яких торговець може здійснювати операції з купівлі, продажу або міни цінних паперів власного випуску:

  • у разі розміщення, викупу цінних паперів торговцем як емітентом;
  • продажу торговцем як емітентом викуплених цінних паперів;
  • операцій банка з купівлі, продажу власних акцій з урахуванням обмежень, визначених законодавством України.

Слід також звернути увагу на те, що Правила міститимуть заборону розривати договори купівлі-продажу цінних паперів, що укладаються на фондовій біржі, крім випадків, передбачених законом.

Крім того, зміни передбачають низку редакційних правок, приведення Правил у відповідність до чинного законодавства про депозитарну систему, а також приведення у відповідність до Закону від 15 квітня 2014 року № 1206-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» (набирав чинності 30.10.2014) щодо необов’язковості наявності печатки.

З порівняльною таблицею змін пропонуємо ознайомитись за посиланням.

Поділитись: