30.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» (далі – Закон), згідно якого суб’єкт господарювання не обов’язково повинен мати печатку. Обов'язковість скріплення правочину печаткою може бути визначена за письмовою домовленістю сторін.
При цьому слід зазначити, що згідно Положення про провадження депозитарної діяльності (далі – Положення 735), затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 року №735, встановлюється певний перелік документів, на яких обов’язково проставляється печатка юридичної особи (картка із зразками підписів розпорядників рахунку в цінних паперах та відбитка печатки, розпорядження на проведення депозитарної операції тощо).
Учасники Комітету депозитарної діяльності ПАРД (далі – Комітет) на своєму засіданні 04.11.2014 року відзначили, що Закон має вищу юридичну силу порівняно з нормативно-правовим актом НКЦПФР, тому, відповідно, норми Положення 735 мають застосовуватись з урахуванням норм Закону та в частині, що не суперечить Закону.
Учасники Комітету дійшли згоди про наступне:
1. У випадку відмови юридичної особи-резидента, яка має рахунок в цінних паперах, від використання у своїй діяльності печатки, відповідні зміни підлягають реєстрації депозитарною установою. Адже в залежності від факту наявності/відсутності у юридичної особи-резидента печатки залежить спосіб засвідчення документів (картки із зразками підпису, розпорядження на проведення депозитарної операції тощо), які подаються депозитарній установі.
Реєстрація депозитарною установою вищевказаних змін полягає в проведенні адміністративної операції.
На думку Комітету, підставою для проведення такої операції мають бути:
- розпорядження депонента на проведення адміністративної операції;
- зміни до установчого документу юридичної особи щодо питання використання у своїй діяльності печатки – для тих юридичних осіб, в установчих документах яких закріплені норми щодо наявності та використання печатки;
- документ, виданий та підписаний уповноваженою особою юридичної особи щодо відсутності у юридичної особи печатки;
- нова картка із зразками підпису розпорядників рахунку (без печатки юридичної особи).
2. У разі відкриття рахунку в цінних паперах юридичній особі - резиденту після набрання чинності Законом, якщо відповідна юридична особа не використовує у своїй діяльності печатку, відповідна інформація має відображатися в анкеті рахунку в цінних паперах та/або депозитарній установі має надаватись документ, виданий та підписаний уповноваженою особою юридичної особи щодо відсутності у такої юридичної особи печатки.
3. У разі відсутності у юридичної особи – резидента печатки, рекомендувати депозитарним установам вимагати підписання картки із зразками підписів розпорядників рахунку у присутності працівника депозитарної установи або засвідчувати нотаріально.
Адже вказаний спосіб оформлення картки із зразками підписів розпорядників рахунку зменшує ризики підроблення підпису особи на документах та зловживань при проведенні операцій з цінними паперами на рахунку.