Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Висновок Торгового комітету ПАРД/АФП щодо позики цінних паперів

На черговому засіданні Торгового комітету ПАРД/АФП 19.11.2014 року серед інших питань було розглянуто питання щодо законодавчого врегулювання операцій позики цінних паперів.

Відповідно до статті 1046 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Згідно ст. 177 ЦКУ цінний папір є річчю, визначеною родовими ознаками, тому цінні папери можуть бути предметом договору позики.

Законом «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено види правочинів, які можуть вчинятись без участі торговців (част. 8 статті 17). Договорів позики цінних паперів в переліку таких правочинів не передбачено.  

Водночас, чинним законодавством про ринок цінних паперів не передбачено повноважень та порядку оформлення участі торговця цінними паперами у договорах позики цінних паперів. Оскільки згідно част. 1 статті 17 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» діяльність з торгівлі цінними паперами є виключним видом діяльності, то укладення правочинів, не передбачених законодавством про фондовий ринок, супроводжується підвищеним регуляторним ризиком.  

Учасники засідання Торгового комітету ПАРД в результаті обговорення даного питання прийшли до висновку, що можливість укладення торговцем договорів позики цінних паперів та порядок оформлення таких операцій необхідно законодавчо врегулювати. При внесенні змін до законодавства необхідно передбачити новий вид операцій з цінними паперами – позика цінних паперів, який здійснюватиметься за участі (посередництва) торговця цінними паперами в рамках визначених Законом видів професійної діяльності з торгівлі цінними паперами.

Торговий комітет звернувся до Асоціацій з проханням підготувати концепцію змін та перелік актів законодавства, що потребують внесення змін, для запровадження позики цінних паперів як нового виду операції з цінними паперами.

Поділитись: