30 грудня 2014 року на сайті НКЦПФР опублікований проект Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, який вносить зміни до системи пруденційного нагляду як торговців цінними паперами, так і депозитарних установ. Проект Положення був попередньо обговорений на засіданні Комітету з питань моніторингу, пруденційного та консолідованого нагляду й інформаційної політики на фондовому ринку НКЦПФР. Висловлені зауваження та пропозиції ПАРД переважно були враховані.
Проект містить наступні важливі зміни у системі пруденційних нормативів.
Для депозитарних установ, які не поєднують свою діяльність з діяльністю з торгівлі цінними паперами скасовуються всі існуючі нормативи, включаючи мінімальний розмір регулятивного капіталу та норматив адекватності регулятивного капіталу. Замість них пропонуються два нормативи:
норматив достатності власних коштів є показником, що відображає здатність депозитарної установи утримувати мінімальний розмір власних коштів у розмірі 25% від її фіксованих накладних витрат за попередній рік, тобто наявність у депозитарної установи достатнього капіталу для покриття її фіксованих накладних витрат протягом 3 місяців, навіть за умови відсутності доходів протягом цього часу;
Фіксованими накладними (постійними) витратами установи є загальногосподарські витрати на обслуговування та управління, до яких, зокрема, відносяться: загальні корпоративні витрати (організаційні витрати, витрати на проведення річних та інших зборів органів управління, представницькі витрати тощо), витрати на утримання адміністративно-управлінського персоналу, витрати на службові відрядження, витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського призначення (оренда, амортизація, ремонт, страхування майна, комунальні послуги), витрати на оплату послуг зв’язку, винагороди за консультаційні, інформаційні, аудиторські та інші послуги, плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, витрати на охорону приміщень тощо.
коефіцієнт покриття операційного ризику відображає здатність депозитарної установи забезпечувати покриття своїх операційних ризиків власними коштами на рівні 15% від її середньорічного позитивного валового доходу за 3 попередні фінансові роки.
Нормативні значення обох пруденційних показників становлять не менше 1.
Для торговців цінними паперами, незалежно від того чи поєднують вони свою діяльність з депозитарною діяльністю:
- мінімальний розмір регулятивного капіталу встановлюється на рівні статутного капіталу для відповідного виду діяльності: 7 млн. грн., якщо торговець цінними паперами здійснює брокерську діяльність, дилерську діяльність, андеррайтинг та/або управління цінними паперами); 1 млн. грн., якщо торговець цінними паперами здійснює брокерську діяльність та/або дилерську діяльність; 0,5 млн. грн. – якщо тільки дилерську діяльність. Іншими словами, при провадженні торговцем цінними паперами декількох видів діяльності з торгівлі цінними паперами вимога до мінімального розміру його регулятивного капіталу є більшою з вимог до мінімального розміру регулятивного капіталу, встановлених для відповідних видів діяльності, що здійснюються торговцем цінними паперами (брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу або управління цінними паперами), але це більше не пов’язується зі статутним капіталом депозитарної установи – 7 млн. грн. Наприклад, для торговців, які займаються брокерською, дилерською та депозитарною діяльністю норматив регулятивного капіталу становитиме 1 млн. грн.
- впорядкована та змінена система визначення та розрахунків активів, зважених на ризик. При цьому коефіцієнти зваження зменшені відповідно: для групи І - з 1 до 0; для групи ІІ – з 1,2 до 0,2; для групи ІІІ – з 1,5 до 0,5; для групи IV – з 2 до 1; для групи V – з 2,5 до 1,5. При цьому норматив адекватності регулятивного капіталу залишився 8 відсотків, а норматив адекватності капіталу першого рівня - 4,5відсотка. Тобто, це означає фактично відносне зменшення цих нормативів.
- складний для розрахунків норматив LR скасований та замінений на коефіцієнт фінансового левериджу, який розраховується як відношення балансової вартості загальної суми фінансових зобов’язань (довгострокових та поточних) торговця цінними паперами до розміру його власного капіталу. Нормативне значення коефіцієнта фінансового левериджу знаходиться в межах від 0 до 1.
Однак для торговців встановлюється новий норматив - коефіцієнт покриття середньомісячних витрат, який розраховується як відношення вартості високоліквідних активів, до яких належать грошові кошти, їх еквіваленти та поточні фінансові інвестиції, до величини її середньомісячних витрат (сукупні витрати на рік за мінусом витрат на амортизацію, помножені на 30 та поділені на 365). Нормативне значення коефіцієнта покриття середньомісячних витрат має становити не менше 1.
Крім того, торговці цінними паперами, які поєднують свою діяльність з депозитарною діяльністю депозитарної установи, повинні будуть також розраховувати коефіцієнт покриття операційного ризику, встановлений для депозитарних установ.
Проектом також пропонується встановити однакову періодичність розрахунку пруденційних нормативів встановлюється для всіх професійних учасників, на яких розповсюджуватиметься нове Положення, - станом на кінець кожного робочого дня.
Пропозиції членів ПАРД/АФП до проекту Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками приймаються на електронну адресу [email protected]