Державна фіскальна служба України в своєму листі від 12.01.2015 р. № 227/6/99-99-19-03-03-15 щодо оподаткування особливим податком операцій з відчуження інвестиційних сертифікатів у відповідь на звернення Комітету з питань податкової політики Громадської ради при ДФСУ повідомляє наступне.
Позиція фіскальної служби щодо загального порядку оподаткування особливим податком операцій з інвестиційними сертифікатами, зокрема, звільнення таких операцій від оподаткування, викладена в листі від 19.09.2014 № 3788/6/99-95-42-01-16-15, на який посилається заявник, залишається незмінною, а саме:
відповідно до пп. 213.2.3 п. 213.2 ст. 213 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) не підлягають оподаткуванню лише операції з інвестиційними сертифікатами, виконання зобов'язань за якими здійснюється шляхом передачі об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва.
Додатково повідомляємо:
Згідно з п. 15 розділу II Методичних рекомендацій щодо розроблення проектів законів та дотримання вимог нормопроектної техніки, затверджених постановою Міністерства юстиції України від 21 листопада 2010 року N 41, нормативні положення повинні включати всі необхідні аспекти правових норм без зайвої деталізації. Закон регулює правовідносини, а не вирішує конкретне питання.
З огляду на вимоги нормопроектувальної техніки та викладення пп. 213.2.3 п. 213.2 ст. 213 Кодексу цей підпункт умовно можна розділити на три види операцій:
"операції з державними та муніципальними цінними паперами, цінними паперами, гарантованими державою, та цінними паперами, емітованими Національним банком України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, Державною іпотечною установою та звичайними іпотечними облігаціями, емітованими фінансовою установою, більше ніж 50 відсотків корпоративних прав якої належать державі або державним банкам";
"операцій з інвестиційними сертифікатами, сертифікатами фондів операцій з нерухомістю, цільовими облігаціями підприємств, виконання зобов'язань за якими здійснюється шляхом передачі об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва";
"операцій з фінансовими банківськими векселями, виданими як електронний документ, та фінансовими казначейськими векселями".
Таким чином, норма щодо звільнення від оподаткування розповсюджується на певні види операцій з інвестиційними сертифікатами.
Разом з тим, ПАРД&АФП нагадують, що особливий податок на відчуження цінних паперів відмінено Законом № 71-VIII, що набрав чинності з 01.01.2015 року. Тому спірні питання щодо оподаткування цінних паперів можуть виникати лише стосовно операцій, здійснених з дня запровадження цього податку до вказаної дати. Асоціації продовжують роботу щодо захисту прав та інтересів професійних учасників як платників податків.