Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

НКЦПФР змінила Положення про клірингову діяльність

Рішенням від 25.11.2014 року №1576 (далі – Рішення) НКЦПФР внесла зміни до Положення про клірингову діяльність, затвердженого рішенням НКЦПФР від 26.03.2013 року №429.

 

В Рішенні враховано пропозиції ПАРД&АФП щодо:

1. Можливості відкриття клірингового субрахунку не тільки для клієнтів учасників клірингу, але й контрагентів учасника клірингу. Зазначена пропозиція ПАРД&АФП направлена на можливість забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу «поставка проти оплати», якщо стороною правочину виступає торговець цінними паперами за дилерською ліцензією або особа, що не є клієнтом торговця цінними паперами;

2. Встановлення механізму розблокування цінних паперів, які заблоковані для забезпечення виконання правочинів щодо цінних паперів з дотриманням принципу «поставка проти оплати» у разі наявності обмежень на здійснення операцій з відповідними цінними паперами власника, які накладені за рішенням суду чи уповноваженого державного органу,визнання за рішенням суду прав власності на цінні папери за певною особою, несплати депонентом послуг депозитарної установи, а також в інших випадках, встановлених законодавством.

Так, Рішенням передбачається, що для забезпечення встановлення в системі депозитарного обліку обмежень на здійснення операцій з цінними паперами власника, заблокованими для забезпечення виконання зобов'язань за укладеними на фондовій біржі чи поза фондовою біржею правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати", на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, або уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи, за наявності рішення суду щодо визнання прав власності на цінні папери за іншою особою та/або обмежень на проведення операцій з цінними паперами в інших випадках, встановлених законодавством, особа, що здійснює кліринг, забезпечує розблокування цінних паперів, щодо яких прийнято вищевказане рішення або існує обмеження, після отримання у порядку, встановленому документом, яким регламентується взаємодія між Центральним депозитарієм та особою, що здійснює кліринг, відповідної інформації від Центрального депозитарію протягом робочого дня її отримання, але не раніше завершення усіх розрахунків за договорами щодо цінних паперів;

 

Окрім того, Рішенням врегульовано питання щодо порядку формування та функціонування гарантійного фонду як колективного клірингового забезпечення, що формується особою, яка здійснює кліринг.

Так, учасником гарантійного фонду є учасник клірингу, який здійснив внесок до гарантійного фонду.

Внесення майна та/або коштів до гарантійного фонду здійснюється на підставі договору про надання клірингових послуг, укладеного між особою, що здійснює кліринг, та учасником клірингу, або відповідного додаткового договору до нього. Підставою для повного повернення учаснику клірингу його внеску до гарантійного фонду є припинення договору про надання клірингових послуг, укладеного з таким учасником клірингу. Договором про надання клірингових послуг або відповідним додатковим договором до нього може передбачатися часткове повернення внеску до гарантійного фонду.

Доходи, отримані за цінними паперами, які складають гарантійний фонд, долучаються до майна та коштів, що складають гарантійний фонд, та можуть бути пропорційно розподілені між учасниками гарантійного фонду як додаткові внески або можуть виплачуватись учасникам гарантійного фонду у порядку та на умовах, визначених договором про надання клірингових послуг та внутрішніми документами особи, що здійснює кліринг.

 

За ініціативою ПАРД&АФП із проекту Рішення було виключено норми щодо можливості відкриття кожному учаснику клірингу тільки одного клірингового субрахунку для колективного обліку клієнтів такого учасника клірингу. Адже зазначене обмеження не усуває можливість виникнення в подальшому помилок при здійсненні розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, укладеними на фондовій біржі.  Неправильне зазначення торговцем реквізитів клієнта, необхідних для здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, можливе незалежно від того, чи обслуговуються клієнти торговця однією депозитарною установою, чи обслуговуються в різних депозитарних установах, та незалежно від кількості відкритих клірингових субрахунків для колективного обліку клієнтів учасника клірингу.

Також запровадження вказаних обмежень призвело б до додаткового фінансового та операційного навантаження на торговців цінними паперами та створило би незручності у роботі для активних учасників клірингу, які не допускають помилок у своєї діяльності. Адже у випадку, якщо клієнти торговця обслуговуються різними депозитарними установами, то необхідним було б відкриття для кожного такого клієнта індивідуального клірингового субрахунку. Зазначене в свою чергу могло призвести до збільшення вартості послуг для інвестора.

НКЦПФР врахувала вказані пропозиції ПАРД&АФП.

 

Рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування. 

Поділитись: