Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Щодо класифікації цінних паперів для цілей відображення у договорах

Змінами до Правил (умов) здійснення торгівлі цінними паперами, що були внесені рішенням НКЦПФР № 1706 від 16.12.2014, передбачено, що інформація щодо ідентифікації цінних паперів має містити «вид/тип/різновид/найменування цінних паперів».

У зв’язку з надходженням до ПАРД великої кількості запитів з цього питання повідомляємо наступне. Зазначені зміни мали на меті приведення Правил у відповідність до інших нормативно-правових актів НКЦПФР з питань депозитарної діяльності та реєстрації випусків цінних паперів.

Види цінних паперів визначені розділом II Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»:

-          акції,

-          акції корпоративного інвестиційного фонду,

-          облігації,

-          облігації підприємств,

-        цільові облігації підприємств, виконання зобов'язань за якими здійснюється шляхом передачі об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва,

-          облігації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб,

-          облігації місцевих позик,

-          державні облігації України,

-          облігації міжнародних фінансових організацій,

-          казначейські зобов'язання України,

-          інвестиційні сертифікати,

-          ощадні (депозитні) сертифікати,

-          вексель,

-          іпотечні цінні папери (іпотечні облігації, іпотечні сертифікати, заставні);

-          приватизаційні, похідні та товаророзпорядчі цінні папери.

За результатом вивчення чинного законодавства, можна дійти висновку, що використання поняття «тип» передбачено тільки для акцій. Відповідно до пункту 3 статті 20  Закону України «Про акціонерні товариства» та статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» акціонерне товариство може здійснювати розміщення акцій двох типів - простих та привілейованих.

Відповідно до Закону України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати», а саме статті 15 «Різновиди сертифікатів» іпотечні сертифікати можуть бути випущені у вигляді:

-  сертифікатів із фіксованою дохідністю;

-  сертифікатів участі.

Згідно пп. «в» пункту 2 розділу II Порядку реєстрації випуску опціонних сертифікатів та проспекту їх емісії, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 16 червня 2009 р. № 572 у проспекті емісії опціонних сертифікатів вказується, зокрема:

-          вид опціонного сертифіката (з поставкою або без поставки базового активу);

-          різновид опціонного сертифіката («Опціонний сертифікат на купівлю» або «Опціонний сертифікат на продаж»).

Крім того, згідно рішення НКЦПФР від 23.04.2013 № 736 заява про заміну свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів, що подається до Комісії у зв'язку зі зміною найменування емітента має містити різновид цінних паперів (для облігацій підприємств - відсоткові, дисконтні або цільові, незабезпечені (звичайні)/забезпечені; для звичайних іпотечних облігацій - з фіксованим процентом або з плаваючим процентом; для іпотечних сертифікатів - сертифікати з фіксованою дохідністю або сертифікати участі; для опціонних сертифікатів - опціонні сертифікати на купівлю або опціонні сертифікати на продаж).

Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 № 735, передбачено, що обліковий реєстр має містити інформацію про випуск цінних паперів (код цінних паперів, вид цінних паперів, тип/клас/різновид/найменування цінних паперів, серія цінних паперів - за наявності, вид опціонних сертифікатів - для випуску опціонних сертифікатів, реєстраційний номер випуску цінних паперів, номінальна вартість одного цінного папера (частка консолідованого іпотечного боргу, що припадає на один сертифікат участі, для іпотечних сертифікатів участі, премія - для опціонних сертифікатів)).

Слід також зазначити, що законодавство України не містить визначення поняття «найменування цінних паперів». В той же час згідно рішення НКЦПФР від 22.11.2012 № 1692 до обігу на території України можуть бути допущені цінні папери іноземних емітентів.

Отже, не всі цінні папери мають одночасно такі характеристики як вид, тип, різновид та найменування. Вказане формулювання є універсальним та може бути застосовано до будь-яких цінних паперів. Тому на практиці при складання договорів або разових замовлень ідентифікаційні дані цінних паперів не зміняться у порівнянні з тим, як професійні учасники характеризували цінні папери до внесення зазначених змін  до Правил.

Тому, при приведенні договорів або разових замовлень у відповідність до чинної редакції Правил рекомендуємо замість рядка «вид цінного папера або іншого фінансового інструменту» передбачити рядок «вид/тип/різновид/найменування цінних паперів» (якщо предметом є цінні папери) або «вид іншого фінансового інструменту» (якщо предметом є інші фінансові інструменти). При складанні договорів та разових замовлень необхідно керуватись Довідником 6 «Класифікація фінансових інструментів за підгрупами» або Довідником 7 «Класифікація фінансових інструментів» Системи довідників та класифікаторів НКЦПФР, затвердженої рішенням Комісії від 08.05.2012 № 646. 

Поділитись: