У зв’язку з численними запитами учасників ПАРД&АФП звернувся до Міністерства фінансів України із запитом щодо порядку оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходів від погашення облігацій внутрішньої державної позики (далі – ОВДП) та процентних доходів.
1) Щодо оподаткування доходу від погашення ОВДП
Відповідно до абзацу 6 пп. 170.2.2 пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України погашення інвестиційного активу прирівнюється до продажу інвестиційного активу. Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 - 170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами). Тобто різниця між доходом від погашення облігацій внутрішньої державної позики та витратами на їх придбання є інвестиційним прибутком та підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
Інвестиційний прибуток включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно статті 163 ПКУ, тому інвестиційний прибуток відповідно до пп. 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України є об’єктом оподаткування військовим збором.
2) Щодо оподаткування процентного доходу від ОВДП
Згідно пп. 165.1.2 пункту 165.1 статті 165 ПКУ суми доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на цінні папери, емітовані Міністерством фінансів України, та на боргові зобов'язання Національного банку України не оподатковуються ПДФО, оскільки не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Водночас, 13.03.2015 набрав чинності Закон від 02.03.2015 № 211-VIII, яким запроваджено оподаткування військовим збором процентів, нарахованих на зазначені цінні папери. Для таких доходів Кодексом не передбачено податкового агента, не визначено порядку розрахунку бази оподаткування процентів в іноземній валюті.
Зважаючи на можливість неоднозначного трактування норм Податкового кодексу України щодо визначення особи, відповідальної за нарахування, утримання та сплату (перерахування) вказаних податків до бюджету, Асоціація просить Мінфін роз’яснити хто має утримувати та сплачувати податки з таких доходів (емітент, інший податковий агент, платник податку самостійно) та як визначати об’єкт оподаткування, якщо цінні папери номіновані в іноземній валюті. ПАРД&АФП очікує на оперативну реакцію Міністерства. Відповіді на запити будуть опубліковані на веб-сайті Асоціації.