Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

ПАРД&АФП звернулись до НКЦПФР за роз’ясненнями щодо питань проведення обов’язкового фінансового моніторингу операцій

ПАРД&АФП звернулись до НКЦПФР за роз’ясненнями щодо питань виявлення фінансових операцій, які підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу.

 

Так, відповідно  до статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон) фінансова операцій підлягає обов’язковому фінансовому моніторингу у разі, якщо сума, на яку вона здійснюється, дорівнює чи перевищує 150000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150000 гривень, та має одну або більше ознак, визначених вказаною статтею Закону. Однією із ознак  є здійснення операцій з векселями (крім фінансових казначейських векселів), ордерними цінними паперами. До набрання чинності новим Законом ознакою обов’язкового фінансового моніторингу було проведення фінансових операцій з векселями з бланковим індосаментом або індосаментом на пред’явника.

Підпунктом 3) пункту 2 статті 6 Закону  встановлено обов’язок СПФМ забезпечувати виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, до початку, в процесі, в день виникнення підозри, після їх проведення або під час спроби їх проведення чи після відмови клієнта від їх проведення, зокрема з використанням засобів автоматизації. При цьому особливості та строки виявлення СПФМ фінансових операцій залежно від специфіки їх діяльності можуть встановлюватися нормативно-правовими актами суб'єктів державного фінансового моніторингу, які відповідно до Закону виконують функції державного регулювання і нагляду за суб'єктами первинного фінансового моніторингу.

 

На виконання норм Закону, НКЦПФР було розроблено та розміщено на веб-сайті 07.04.2015 року доопрацьований проект рішення «Про затвердження Положення про здійснення фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів» (далі – проект Положення).

Відповідно до пункту 2 розділу VII проекту Положення СПФМ забезпечує виявлення фінансової операції до такої, що підлягає фінансовому моніторингу до початку, в процесі, але не пізніше наступного робочого дня після проведення фінансової операції або під час спроби проведення чи після відмови клієнта від проведення фінансової операції.

СПФМ забезпечує виявлення фінансових операцій щодо яких виникли підозри в день виникнення такої підозри.

Проведенням фінансової операції вважаться перша здійснена подія:

або передачі/оплати/сплати/перерахунку/переказу/внесення/оплати коштів за активи;

або передачі/видачі/погашення/зарахування активів.

СПФМ під час з’ясування віднесення фінансової операції до такої, що підлягає обов’язковому фінансовому моніторингу, враховує загальну суму правочину на яку вона здійснюється (пункт 7 розділу VII проекту Положення).

 

ПАРД&АФП звернулись до НКЦПФР з проханням надати роз’яснення щодо питань:

1. Чи будуть застосовуватись правила виявлення фінансових операцій, зокрема, щодо врахування загальної суми правочину, на яку здійснюється фінансова операція, до договорів, які були укладені за участю торговця цінними паперами до набрання чинності новим Положенням про здійснення фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів, але розрахунки за такими договорами не проведені або проведені частково?

2. Чи зобов’язаний торговець цінними паперами проводити обов’язковий фінансовий моніторинг за операцією, якщо договір купівлі-продажу векселя з іменним індосаментом був укладений до набрання чинності новим Законом та новим Положенням про здійснення фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів на загальну суму правочину, що перевищує 150000 гривень, та розрахунки за таким правочином не завершені, здійснюються частинами, кожна з яких не перевищує 150000 гривень?

3. Також ПАРД&АФП просять надати  роз’яснення щодо порядку виявлення фінансової операції до такої, що підлягає обов’язковому фінансовому моніторингу у випадку, коли договір купівлі-продажу векселя (крім фінансових казначейських векселів) було укладено на загальну суму, що не перевищує 150000 гривень, розрахунки за відповідним договором частково були здійснені сторонами (тобто проведення фінансової операції відбулось), після чого до договору були внесені зміни, згідно яких загальна сума договору стала перевищувати 150000 гривень.

 

Про отримання відповіді на вказаний запит буде повідомлено додатково.

Поділитись: