01.05.2016 року набирає чинності Закон України від 07.04.2015 року №289-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів», яким внесено зміни до Закону України «Про акціонерні товариства» щодо порядку виплати дивідендів.
Так, Змінами передбачено, що акціонерне товариство в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, здійснює виплату дивідендів через депозитарну систему України або безпосередньо акціонерам. Конкретний спосіб виплати дивідендів визначається відповідним рішенням загальних зборів акціонерів.
Учасники Комітету депозитарної діяльності ПАРД&АФП дійшли згоди про те, що зміни, внесені вищевказаним Законом в частині скасування обов’язковості виплати дивідендів через депозитарну систему України суперечать світовій практиці та легалізують існуючу практику порушення права акціонерів на отримання в повному обсязі і своєчасно належних їм дивідендів.
Комітет ПАРД&АФП прийняв рішення про те, що необхідним є закріплення на рівні закону норми щодо обов’язковості виплати дивідендів акціонерним товариством через депозитарну систему України.
Також учасники Комітету відзначили, що обов’язковою умовою запровадження виплати дивідендів виключно через депозитарну систему України є закріплення на рівні законодавства наступних підходів :
1. Грошові кошти, що призначені для виплати дивідендів, повинні обліковуватись на окремому рахунку депозитарної установи.
Зазначені кошти не є власністю депозитарної установи та на них не може бути звернено стягнення за зобов’язаннями депозитарної установи.
2. З моменту перерахування акціонерним товариством всієї суми дивідендів Центральному депозитарію цінних паперів зобов’язання акціонерного товариства щодо виплати дивідендів вважаються виконаними.
Грошові кошти, що перераховані акціонерним товариством на рахунок Центрального депозитарію в Розрахунковому центрі для виплати дивідендів, не повертаються акціонерному товариству. Вони обліковуються на окремому рахунку депозитарної установи до моменту виплати дивідендів власнику. У випадку припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку – депозитарної діяльності, відповідна депозитарна установа перераховує грошові кошти, що призначені для виплати дивідендів та не були виплачені власникам, на рахунок Центрального депозитарію в Розрахунковому центрі.
3. Депозитарна установа є податковим агентом при виплаті акціонерним товариством дивідендів.
4. Дивіденди виплачуються акціонерним товариством в повному обсязі всім акціонерам. У випадку прийняття відповідного рішення загальними зборами або наглядовою радою акціонерного товариства, товариство має право прийняти рішення про виплату дивідендів декількома частками пропорційно кожному акціонеру.
5. Встановлення відповідальності для акціонерного товариства у вигляді фінансових санкцій за порушення норм законодавства щодо обов’язкової виплати дивідендів через депозитарну систему України, порушення порядку виплати дивідендів (строків виплати, способу виплати: в повному обсязі або частками пропорційно кожному акціонеру).
Запровадження дієвого механізму контролю НКЦПФР за дотриманням акціонерним товариством норм законодавства щодо виплати дивідендів.
6. Виплата дивідендів в іноземній валюті не потребує отримання депозитарною установою ліцензії на здійснення валютних операцій.
Забезпечення права депозитарної установи купувати валюту для здійснення виплати дивідендів в іноземній валюті за спрощеною процедурою.
7. Створення Центральним депозитарієм «календаря корпоративних подій», в якому, зокрема, має відображатись інформація щодо виплати дивідендів. Встановлення обов’язку акціонерного товариства подавати Центральному депозитарію інформацію щодо виплати дивідендів.
Також Комітет депозитарної діяльності ПАРД&АФП прийняв рішення розробити проект підзаконного нормативно-правового акта НКЦПФР щодо порядку виплати дивідендів через депозитарну систему України з урахуванням вищевказаних принципів та подати відповідний проект документу на розгляд до НКЦПФР.
У разі наявності у Вас бажання долучитися до роботи над розробкою проекту порядку виплати дивідендів через депозитарну систему України, просимо повідомити про це спеціалісту ПАРД&АФП Гончарук Наталії на електронну адресу [email protected].