Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Нацбанк продовжив дію валютних обмежень

Постановою Правління НБУ від 03.06.2015 № 354 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» продовжено дію, зокрема, таких валютних обмежень:

- розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в ст. 1 та 2 Закону «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів;

- обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України 75 % надходжень валютної виручки на користь резидентів. При цьому вказана вимога не застосовується до надходжень в іноземній валюті на користь резидентів-посередників за договорами комісії, доручення, консигнації або за агентськими угодами, що підлягають подальшому перерахуванню власникам коштів. Уповноважені банки, які обслуговують власників цих коштів, здійснюють обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог Постанови.

Також продовжено дію обмежень щодо діяльності банків та фінансових установ:

ü призупинено випуск банками ощадних (депозитних) сертифікатів на пред'явника. Дозволено банкам випускати іменні ощадні (депозитні) сертифікати, номіновані як у національній, так і в іноземній валютах, зі строком їх обігу не менше шести місяців;

ü уповноважені банки зобов’язані включити суму балансової вартості придбаних облігацій внутрішніх державних позик з індексованою вартістю, зменшену на розмір нарахованого купонного доходу, до розрахунку загальної (довгої/короткої) відкритої валютної позиції;

ü уповноважений банк не має права купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента (крім фізичної особи), що має кошти в іноземних валютах, розміщених на поточних та депозитних рахунках у розмірі більше $25 000 у цьому та/або інших уповноважених банках (без урахування коштів, що належать клієнтам посередника). Такий клієнт-резидент виконує зобов'язання в іноземній валюті за рахунок наявних у нього коштів в іноземній валюті.

Пакет документів, що подаються до Національного банку України для підтвердження можливості як купівлі, так і перерахування іноземної валюти за межі України, має додатково містити:

- за операцією з купівлі та/або перерахування за кордон коштів в іноземній валюті, отриманих від продажу іноземним інвестором на фондовій біржі боргових цінних паперів (крім державних облігацій України), - довідку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відсутність підстав для включення емітента таких цінних паперів до переліку емітентів, що мають ознаки фіктивності, та ознак маніпулювання цінами під час здійснення відповідних операцій з такими цінними паперами;

- за операцією з купівлі та/або перерахування за кордон коштів в іноземній валюті, отриманих від продажу іноземним інвестором на фондовій біржі державних облігацій України, - документальне підтвердження, що свідчить про те, що купівля цих цінних паперів здійснювалася виключно за рахунок коштів, отриманих іноземним інвестором від продажу іноземної валюти за гривні, та/або коштів, отриманих іноземним інвестором за операціями з продажу державних облігацій України, виплати за ними доходу та їх погашення (копії відповідних договорів, довідок/виписок уповноважених банків, депозитарних установ тощо). Вимога цього абзацу не поширюється на випадки продажу іноземним інвестором державних облігацій України, що були придбані ним до 03 березня 2015 року включно.

Уповноваженим банкам забороняється проводити операцію клієнта в разі отримання від Національного банку України повідомлення про непідтвердження можливості її здійснення. Підтверджені операції можуть бути виконані не раніше четвертого операційного дня з дня подання уповноваженим банком інформації про ці операції в реєстрі.


Продовжено дію заборони купівлі та переказу іноземної валюти для здійснення наступних операцій щодо іноземних інвесторів:

- з повернення за кордон коштів, отриманих іноземними інвесторами за операціями з продажу цінних паперів українських емітентів (крім випадків продажу боргових цінних паперів на фондових біржах);

- з повернення за кордон коштів, отриманих іноземними інвесторами за операціями з продажу корпоративних прав юридичних осіб, що не оформлені акціями, зменшення статутних капіталів юридичних осіб, виходу з господарських товариств іноземних інвесторів;

- з повернення за кордон іноземному інвестору дивідендів.

Уповноваженим банкам заборонено перераховувати з інвестиційного рахунку кошти в гривні з метою купівлі іноземним інвестором державних облігацій України. Зазначене обмеження не поширюється на операції з придбання іноземним інвестором державних облігацій України на фондових біржах, що здійснюються виключно за рахунок коштів, отриманих іноземним інвестором від продажу іноземної валюти за гривні, та/або коштів, отриманих іноземним інвестором за операціями з продажу державних облігацій України, виплати за ними доходу та їх погашення.

Крім цього, підвищено ліміт на видачу готівкових коштів у нацвалюті через каси та банкомати зі 150 тис. грн. до 300 тис. грн. на добу на одного клієнта.

Постанова набрала чинності 4 червня 2015 року і діє до 3 вересня 2015 року включно.

Поділитись: