Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

НКЦПФР звертає увагу уповноважених осіб Фонду гарантування вкладів на необхідність дотримання законодавства щодо порядку припинення депозитарної діяльності

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ

ЛИСТ

від 16.07.2015 р. N 09/02/15150/НК

Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
01032, м. Київ, бул. Т. Шевченка, 33-б


Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у відношенні банків, яким було анульовано ліцензії на певні види професійної діяльності на фондовому ринку зокрема у зв'язку з відкликанням банківської ліцензії, в черговий раз звертається з наступним.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) листами від 14.02.2015 N 09/03/2956/НК, від 16.04.2015 N 09/02/7963/НК, від 09.02.2015 N 09/02/14758/НК доводила до вашого відома про неприпустимість дій уповноважених осіб Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банків щодо невиконання уповноваженими особами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вимог законодавства в частині припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок":

цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, що має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов'язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам;

іменні емісійні цінні папери існують виключно в бездокументарній формі;

права на цінний папір (речові права на цінні папери, зокрема право власності, інші визначені законом речові права) та права за цінним папером (права, що виникають із зобов'язання емітента за розміщеними ним цінними паперами (право на участь у загальних зборах акціонерів, право на отримання доходу, інші права, визначені законом та/або рішенням емітента), що існують в бездокументарній формі, належать власникові рахунка в цінних паперах, відкритого в депозитарній установі, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові.

Перехід прав на іменні цінні папери і реалізація прав за ними потребує обов'язкової ідентифікації власника депозитарною установою, що веде рахунок у цінних паперах такого власника (стаття 4 цього Закону).

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Комісія у встановленому нею порядку видає ліцензії, зокрема, на такі види професійної діяльності на ринку цінних паперів:

депозитарна діяльність депозитарної установи;

діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування;

діяльність із зберігання активів пенсійних фондів.

Відповідно до вимог цієї статті Закону ліцензування професійної діяльності на ринку цінних паперів здійснює Комісія відповідно до законів України, що регулюють ринок цінних паперів, нормативно-правових актів, прийнятих згідно з цими законами, та з урахуванням вимог статей 13 та 19 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Комісія у встановленому нею порядку розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти.

Комісія для провадження професійної діяльності на фондовому ринку встановлює організаційні, кваліфікаційні, технологічні та інші вимоги.

Так, відповідно до пункту 15 глави 1 розділу II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності, затверджених рішенням Комісії від 21.05.2013 N 862, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.06.2013 за N 897/23429, депозитарна установа (у тому числі банк), яка прийняла рішення про припинення провадження депозитарної діяльності або якій анульовано відповідну ліцензію, зобов'язана виконати всі дії, що встановлені нормативно-правовим актом Комісії, що регулює питання припинення провадження депозитарної діяльності. Порядок дій визначений рішенням Комісії від 08.04.2014 N 431 "Про затвердження Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2014 за N 459/25236.

Також, згідно з пунктом 3 глави 1 розділу II Ліцензійних умов для провадження депозитарної діяльності депозитарна установа зобов'язана створити структурний підрозділ. Сертифіковані фахівці депозитарної установи (у тому числі керівні посадові особи), її відокремлених підрозділів або спеціалізованих структурних підрозділів, які безпосередньо провадять професійну діяльність, повинні мати кваліфікацію фахівця з депозитарної діяльності, що підтверджується сертифікатом установленого зразка, виданим Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку або Комісією (далі - сертифіковані фахівці), та відповідати кваліфікаційним вимогам, установленим при отриманні ліцензії. У разі виникнення у депозитарної установи (у тому числі у відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділах) при провадженні депозитарної діяльності за її окремими видами факту зменшення визначеної кількості сертифікованих фахівців (у тому числі керівних посадових осіб), установленої при отриманні ліцензії (копії ліцензії або при створенні спеціалізованого структурного підрозділу), але не менше ніж до одного фахівця, така депозитарна установа повинна відновити потрібну кількість протягом трьох місяців та повідомити про це Комісію в установленому порядку.

Почастішали випадки, коли Комісія отримує від банків - професійних учасників фондового ринку, яким анульовано ліцензії на певні види професійної діяльності на фондовому ринку у зв'язку з відкликанням банківської ліцензії, повідомлення про скорочення штату.

Є випадки, коли після призначення у банку уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб надається інформація щодо звільнення усіх сертифікованих фахівців, у зв'язку з чим виникають ризики щодо завершення банком професійної діяльності на фондовому ринку у встановленому Комісією порядку.

Так, зокрема у зверненні від ПАТ "БГ Банк" щодо повторного подовження термінів припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку, повідомляється про звільнення кваліфікованих (сертифікованих) фахівців відповідного структурного підрозділу, що призвело до виникнення проблем в частині виконання вимог Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 08 квітня 2014 року N 431, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2014 року за N 459/25236, а саме: проведенні в системі депозитарного обліку депозитарної установи облікових операцій на рахунках у цінних паперах власників цінних паперів щодо переведення обліку прав на належні їм цінні папери до обраних ними депозитарних установ і закриття таких рахунків у цінних паперах, підготовки документів, визначених цим Положенням, для їх наступного передавання разом з базами даних та копіями баз даних, зазначених у Положенні, від ПАТ "БГ Банк" до уповноваженого на зберігання (ПАТ "Національний депозитарій України").

Слід зазначити, що Комісія неодноразово звертала увагу на важливість вирішення питань, пов'язаних з припиненням провадження професійної діяльності на фондовому ринку. Листом від 14.02.2015 N 09/03/2956/НК Комісія вже наголошувала на необхідність залишення у банку щонайменше одного кваліфікованого (сертифікованого) фахівця відповідного структурного підрозділу, який би мав виконати усі необхідні дії, пов'язані з припиненням провадження професійної діяльності на фондовому ринку.

Однак з огляду на наявну ситуацію щодо припинення банками провадження професійної діяльності на фондовому ринку відсутні позитивні зрушення у вирішенні зазначених проблемних питань.

Таким чином, невиконання уповноваженими особами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банків вимог законодавства щодо припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку веде до порушення конституційних прав, прав на цінні папери та прав за цінними паперами інвесторів, серед яких є держава.

Так, статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

В статті 319 Цивільного кодексу України закріплюється, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.

Враховуючи викладене, з метою забезпечення захисту прав інвесторів на цінні папери, що обліковуються на їх рахунках у цінних паперах, відкритих у банках - депозитарних установах, звертаємо увагу на те, що у разі призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на запровадження тимчасової адміністрації у банку або ліквідації банку, з метою забезпечення виконання банками вимог, встановлених Комісією, у тому числі щодо завершення банком професійної діяльності на фондовому ринку, наголошуємо на необхідності залишати у банку щонайменше одного кваліфікованого (сертифікованого) фахівця відповідного структурного підрозділу, який би мав виконати усі необхідні дії з цього питання.

Крім того, повторно звертаємось з проханням довести до відома уповноважених осіб Фонду на ліквідацію банків на необхідність неухильного дотримання та своєчасного виконання уповноваженими особами Фонду на запровадження тимчасової адміністрації у банку або ліквідації банку, у разі наявності у банка ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, вимог, встановлених нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у тому числі щодо завершення банком професійної діяльності на фондовому ринку з цього виду діяльності.

Сподіваємось на розуміння та подальшу плідну співпрацю.

 

Голова Комісії

Т. Хромаєв


Поділитись: