Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

ДФСУ роз’яснює порядок оподаткування ПДФО іноземних доходів

Державна фіскальна служба України опублікувала в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі роз’яснення щодо порядку розрахунку ПДФО в декларації про майновий стан і доходи у разі отримання доходів з іноземних джерел.

Відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI (далі - ПКУ) платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізичні особи - резиденти, які отримують іноземні доходи.

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з іноземних доходів, є платник податку (пп. "б" п. 171.2 ст. 171 ПКУ).

Об'єктом оподаткування резидента є іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (пп. 163.1.3. п. 163.1 ст. 163 ПКУ).

Порядок оподаткування іноземних доходів регулюється п. 170.11 ст. 170 ПКУ, пп. 170.11.1 якого визначено (з урахуванням вимог пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ), що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати до 1 травня року, що настає за звітним, річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі - декларація), та оподатковується за ставками, визначеними у п. 167.1 ст. 167 ПКУ (15 та/або 20 відсотків).

При цьому, відповідно до п. 164.4 ст. 164 ПКУ, під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражено в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Нацбанку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Абзацом першим пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПКУ встановлено, що у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Водночас сума податку з іноземного доходу платника податку - резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України (пп. 170.11.4 п. 170.11 ст. 170 ПКУ).

З метою усунення подвійного оподаткування суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими ПКУ (п. 13.4 ст. 13 ПКУ).

Згідно з п. 13.5 ст. 13 ПКУ для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримано такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

Відповідно до п. 49.1 ст. 49 ПКУ, податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Форму податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 № 793, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.12. 2013 за № 2179/24711 (далі - Інструкція).

Згідно з пп. 10 п. 2 розд. III Інструкції у рядку 01.06 податкової декларації вказується сума іноземних доходів, розмір яких визначається відповідно до п. 170.11 ст. 170 ПКУ.

У разі отримання таких доходів разом з декларацією заповнюється та подається додаток 4 до декларації.

У колонках 3, 4, 5 рядка 01.06 декларації відображаються підсумкові значення колонок 4, 6, 7 додатка 4 до декларації відповідно.

Тобто розрахунок податку проводиться у розрізі кожного календарного місяця лише за умови документального підтвердження дати отримання доходів з іноземних джерел, при цьому ставка податку становить 15 відсотків, якщо оподатковуваний дохід за календарний місяць не перевищив десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного податкового року, та відповідно 20 відсотків до суми перевищення.

Водночас якщо дата отримання іноземних доходів документально не підтверджена, то податок розраховується із загальної суми доходів з іноземних джерел, отриманих протягом звітного року, за ставками 15 та/або 20 відсотків, однак такі доходи відображаються в декларації як такі, що отримані у останньому календарному місяці звітного року.

Поділитись: