У зв’язку з надходженням до Асоціації запитів стосовно ліцензійних умов небанківських фінансових установ, що отримали генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій, ПАРД&АФП звернулась до НКЦПФР та Нацбанку із запитами.
Питання полягало у наступному. Порядок та умови видачі генеральних ліцензій встановлені Положенням про порядок надання небанківським фінансовим установам, національному оператору поштового зв'язку генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій (далі – Положення), затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 09.08.2002 р. № 297.
Відповідно до пп. «б» пункту 2.1 цього Положення для отримання ліцензії небанківська фінансова установа повинна мати власний капітал в сумі, еквівалентній не менше ніж 1 млн. євро (для діяльності з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають залучення фінансових активів від фізичних осіб), або в сумі, еквівалентній не менше ніж 0,2 млн. євро (для здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та для діяльності з обміну валют), або в сумі, еквівалентній не менше ніж 0,5 млн. євро (для надання інших послуг, передбачених частиною першою статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»).
При цьому згідно опублікованих на офіційному веб-сайті Національного банку даних станом на 06.05.2015 близько 70 професійних учасників фондового ринку – небанківських установ мають чинні генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій. Із них приблизно 40% містять обмеження щодо здійснення діяльності, яка передбачає пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб.
Не погоджуючись з ототожненням професійної діяльності та діяльності з надання послуг, що передбачають залучення фінансових активів від фізичних осіб, Асоціація звернулась за роз’ясненням до НКЦПФР. У своїй відповіді Комісія підтвердила, що професійна діяльність на ринку цінних паперів та діяльність з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб, є різними видами діяльності, кожна з яких ліцензується різними регуляторами та є виключним видом діяльності.
Наступним кроком Асоціація направила запит до Національного банку України з копією відповіді, наданої НКЦПФР.
Національний банк у своєму листі від 28.08.2015 року № 24-00023/61225 повідомив наступне:
1) За наявності генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій та відповідної ліцензії НКЦПФР професійний учасник фондового ринку має право здійснювати валютні операції з фізичними особами незалежно від обмежень щодо здійснення діяльності, яка передбачає пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб, зазначених в ліцензії.
2) Згідно з нормами підпункту «б» пункту 2.1 Положення, для здійснення валютних операцій в частині провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів, небанківська фінансова установа повинна мати власний капітал в сумі, еквівалентній не менше ніж 0,2 млн. євро.
З копією листів ПАРД&АФП, Національного банку та НКЦПФР можна ознайомитись у розділах сайту Питання-відповіді для депозитарних установ та торговців ЦП.