08 вересня 2015 року відбулось чергове засідання Експертної Ради ПАРД&АФП з питань оподаткування, обліку та фінансової звітності.
Експертна Рада схвалила в першому читанні Рекомендації щодо застосування розділу ІІІ Податкового кодексу України до операцій з придбання, утримання на балансі та продажу фінансових інвестицій в цінні папери та корпоративні права. Необхідність розроблення таких Рекомендацій обумовлена численними запитами членів ПАРД&АФП щодо методів оцінки та переоцінки цінних паперів за справедливою вартістю відповідно до МСФЗ.
Члени Експертної Ради відзначають, що у 2015 року у зв’язку з реформуванням системи оподаткування прибутку підприємств надзвичайно важливо вдосконалити облікову політику, що затверджується відповідним наказом керівника підприємства, та привести її у відповідність до МСФЗ. Саме цей наказ стане об’єктом вивчення податківцями при перевірці.
IFRS 13 «Оцінка справедливої вартості» містить три методи визначення справедливої вартості (наводяться в порядку зменшення пріоритетності):
1) за цінами котирування на активних ринках на ідентичні активи зобов’язання, до яких суб’єкт господарювання може мати доступ на дату оцінки
(IFRS 13 не розглядає питання того, наскільки актуальною має бути дата, на яку отримується інформація)
2) за зовнішніми даними (крім біржових котирувань, що вказані вище), які можна спостерігати для відповідної інвестиції
(до таких даних можуть, зокрема, відноситись публічні відомості щодо придбання-продажу пакетів цінних паперів, що аналогічні інвестиціям, або відомості з публічної фінансової звітності відповідного суб’єкта)
3) за даними, яких немає у відкритому доступу
(до таких даних можуть, зокрема, відноситись відомості про небіржові угоди з цінними паперами, які виконував інвестор, або відомості з фінансової звітності, яка не є публічною)
В тій чи іншій формі (особливо – при застосуванні третього методу), платник може застосовувати дисконтування майбутніх грошових потоків як основу для визначення оцінки.
Метод оцінки інвестицій (цінних паперів та корпоративних прав) обирається підприємством та затверджується наказом про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку. Переоцінка інвестицій здійснюється кожний квартал у ході формування проміжної та річної фінансової звітності.
Податковий кодекс України не містить жодних коригувань щодо переоцінки цінних паперів, але зобов’язує платників здійснювати збільшення фінансового результату на суму, що перевищує суму раніше проведеної дооцінки (п. 141.2.1). З практичної точки зору це означає, що дооцінка цінних паперів оподатковується в повному обсязі, але не вся уцінка цінних паперів зменшує оподатковуваний прибуток. При цьому слід враховувати, що формулювання, яке наведене в п. 141.2.1 ст. 141 дозволяє не коригувати фінансовий результат до оподаткування у випадку уцінки цінних паперів в межах раніше проведеної дооцінки, навіть якщо така дооцінка проводилась в попередніх роках або в періодах, коли платник податків використовував іншу систему оподаткування.