09.09.2015 року на офіційному веб-сайті НКЦПФР опубліковано доопрацьований проект рішення НКЦПФР «Про затвердження Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками».
Нове Положення замінить діючі нормативно-правові акти Комісії щодо пруденційних нормативів для торговців цінними паперами, депозитарних установ та компаній з управління активами.
Для торговців цінними паперами
Проектом передбачається, що професійні учасники, які здійснюють торгівлю цінними паперами, повинні розраховувати наступні пруденційні показники станом на кожний робочий день:
1) мінімальний розмір регулятивного капіталу;
Змінюються складові розрахунку регулятивного капіталу. Нормативне значення показника на перший рік дії Положення встановлюється на рівні 75% від мінімального розміру статутного капіталу, встановленого законодавством для відповідного виду професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з торгівлі цінними паперами (дилерська – 500 тис. грн., брокерська – 1 млн. грн., андеррайтинг та/або управління цінними паперами – 7 млн. грн.). З другого року планується підвищити норматив до 100% мінімального розміру статутного капіталу. При цьому наявність у професійного учасника ліцензії депозитарної установи не впливатиме на визначення нормативного значення.
2) норматив адекватності регулятивного капіталу;
Змінюються правила класифікації активів на 5 груп залежно від ступеня ризику, а також зменшені коефіцієнти зваження активів для кожної групи на одиницю. Нормативне значення показника на перший рік дії Положення встановлюється на рівні 6%, з другого року планується збільшити норматив до 8%.
3) норматив адекватності капіталу першого рівня;
Нормативне значення показника на перший рік дії Положення встановлюється на рівні 4,5%, з другого року планується збільшити норматив до 6%.
4) коефіцієнт фінансового левериджу;
Змінюється формула розрахунку показника левериджу. Коефіцієнт розраховуватиметься як відношення балансової вартості загальної суми фінансових зобов’язань (довгострокових та поточних) торговця цінними паперами до розміру його власного капіталу. Нормативне значення коефіцієнта фінансового левериджу знаходиться в межах від 0 до 1.
5) коефіцієнт абсолютної ліквідності.
Змінюється формула розрахунку показника. До високоліквідних активів крім грошових коштів відноситимуться поточні фінансові інвестиції, крім поточних фінансових інвестицій у цінні папери, що не перебувають в біржовому реєстрі принаймні однієї з фондових бірж (у тому числі торгівля якими на фондових біржах заборонена законодавством України), поточних фінансових інвестицій у цінні папери емітентів, щодо яких проводиться процедура ліквідації, обіг цінних паперів яких зупинено або щодо яких встановлено обмеження операцій у системі депозитарного обліку на підставі рішення суду, рішення Комісії або на інших підставах, установлених законодавством. Нормативне значення коефіцієнта абсолютної ліквідності становить не менше 0,2.
Професійні учасники фондового ринку, які поєднують діяльність з торгівлі цінними паперами з депозитарною діяльністю депозитарної установи, додатково повинні будуть розраховувати коефіцієнт покриття операційного ризику.
Для депозитарних установ
Професійні учасники, які провадять виключно депозитарну діяльність депозитарної установи повинні будуть розраховувати лише два показники станом на кінець останнього дня кожного місяця:
1) норматив достатності власних коштів - показник, що відображає здатність депозитарної установи утримувати мінімальний розмір власних коштів (регулятивного капіталу) у розмірі 25% від її фіксованих накладних витрат за попередній рік, тобто наявність у депозитарної установи достатнього капіталу для покриття її фіксованих накладних витрат протягом 3 місяців, навіть за умови відсутності доходів протягом цього часу (нормативне значення – не менше 1);
2) коефіцієнт покриття операційного ризику - відображає здатність депозитарної установи забезпечувати покриття своїх операційних ризиків власними коштами на рівні 15% від її середньорічного позитивного нетто-доходу за 3 попередні фінансові роки (нормативне значення – не менше 0,75).
Проект Положення направлено на погодження до зацікавлених державних органів. З високою вірогідністю ця редакція проекту Положення найближчим часом буде схвалено остаточно. Тому рекомендуємо професійним учасникам розпочинати підготовку до набрання чинності новими правилами пруденційного нагляду.
Планується, що рішення набере чинності з 01.01.2016 року але не раніше дати офіційного опублікування.