Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Роз’яснення НКЦПФР щодо перевірки зберігачем розрахунків чистої вартості активів пенсійного фонду

ПАРД&АФП отримала відповідь НКЦПФР на свій запит щодо питань перевірки зберігачам розрахунків чистої вартості активів пенсійного фонду.

Так, статтею 49 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» встановлено загальні обмеження інвестиційної діяльності з пенсійними активами пенсійного фонду.

При перевірці розрахунків чистої вартості активів ПФ зберігачами ПФ виявляються перевищення відсоткових показників окремих активів (цінні папери, банківські метали, об’єкти нерухомості, кошти на депозитних рахунках, інші активи, не заборонені законодавством) від загальної вартості активів ПФ.

Однак вищезазначене порушення фіксується не лише у зв’язку з придбанням чи додатковим інвестуванням ПФ в актив, а у зв’язку із збільшенням загальної оцінної вартості активу.

 

Враховуючи зазначене, ПАРД&АФП звернулись до НКЦПФР з проханням роз’яснити чи зобов’язаний зберігач ПФ інформувати НКЦПФР про виявлені порушення перевищення відсоткової частки окремого активу від загальної вартості активів ПФ, що сталося не за рахунок придбання чи додаткового інвестування в активи ПФ, а в результаті переоцінки вартості активу ПФ.

НКЦПФР у своїй відповіді повідомила, що якщо перевищення обмежень відбулось за рахунок пасивних операцій, а саме: коливань ринкової вартості активу або за рахунок зменшення загальної вартості активів недержавного пенсійного фонду, а не за рахунок придбання або додаткового інвестування, то особа, що здійснює управління активами пенсійного фонду не зобов’язана приводити структуру активів НПФ по таким перевищенням у відповідність до вимог законодавства.

Оскільки ця невідповідність не є порушенням, зберігач пенсійного фонду не зобов’язаний інформувати Комісію про зазначене перевищення.

 

Окрім того, ПАРД&АФП у своєму листі просили надати роз’яснення щодо питання чи зобов’язаний зберігач ПФ інформувати НКЦПФР про виявлені порушення перевищення відсоткової частки зобов’язань в банківській установі від загальної вартості активів ПФ, які сталися за рахунок збільшення дебіторської заборгованості по депозитному рахунку в результаті нарахування банківських відсотків або капіталізації відсотків до основної суми на депозитному рахунку в банківській установі.

НКЦПФР повідомила, що частиною першою статті 1058 Цивільного кодексу України визначено, що за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов’язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Враховуючи зазначене, розміщення грошових коштів на банківських депозитарних рахунках повинно здійснюватись компанією з управління активами з урахуванням умов договору та вимог статті 49 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення».

Тому якщо перевищення обмежень інших активів або зобов’язань однієї юридичної особи відбулось за рахунок нарахування банківських процентів або доходу, компанія з управління активами зобов’язана привести структуру активів НПФ по таким перевищенням у відповідність до законодавства.

Оскільки ця невідповідність є порушенням, зберігач пенсійного фонду зобов’язаний інформувати НКЦПФР про зазначене перевищення.

 

Із запитом ПАРД&АФП та відповіддю НКЦПФР Ви можете ознайомитись у розділі Питання-відповіді для депозитарних установ.

Поділитись: