Мені потрібно знати все про:
Депозитарні установи
Торгівлю цінними паперами

Календар подій

Комісія готує зміни порядку погодження істотної участі у професійному учаснику

22.09.2015 року на офіційному веб-сайті Комісії опубліковано для обговорення  проект змін до Порядку погодження набуття особою істотної участі у професійному учаснику фондового ринку, затвердженого рішенням НКЦПФР від 13.03.2012 року № 394.

Проектом передбачається розширення переліку випадків, коли намір щодо набуття істотної участі у професійному учаснику (крім банку) потребує погодження в НКЦПФР. Так, пропонується встановити, що потребує погодження Комісією набуття не тільки прямої участі, але й якщо сума одночасного прямого та опосередкованого володіння складатиме більше 10%. Опосередковані власники професійного учасника, які здійснюватимуть контроль прямого власника істотної участі, повинні будуть погоджувати істотну участь. Також необхідно буде отримувати погодження, якщо особа має найбільшу істотну участь у розмірі 25 і більше відсотків серед власників юридичних осіб у структурі власності професійного учасника ринку цінних паперів (для кінцевих бенефіціарних власників). 

При цьому документом пропонується змінити підхід до визначення відсотка опосередкованої участі у професійному учаснику та взяти за основу формулу, передбачену для визначення відсотка опосередкованої участі для банків. Якщо опосередкований власник з істотною участю прямо або через інших осіб здійснює контроль прямого власника істотної участі у заявнику, то розмір опосередкованої участі такої особи у заявника дорівнює розміру прямої участі власника істотної участі у заявника.

Крім того, передбачається, що доводити достатність власних коштів для набуття або збільшення істотної участі будуть не тільки прямі власники, а й опосередковані.

При цьому власний капітал заявника – юридичної особи має бути більшим, ніж розмір заявленої істотної участі у відсотках за її номінальною вартістю (для юридичної особи, що є останньою у структурі власності професійного учасника фондового ринку і не має контролерів) або у відсотках за її фактичною вартістю (для інших юридичних осіб у структурі власності). 

Розмір власних коштів фізичної особи для набуття істотної участі вважатиметься достатнім, якщо він становить величину пропорційну частці істотної участі заявника у відсотках за її номінальною вартістю у гривнях у регулятивному капіталі професійного учасника фондового ринку.

Окрім зазначеного, Комісією пропонується встановити більш жорсткі вимоги до фінансового стану особи, що має намір набути або збільшити істотну участь в професійному учаснику, а також вимоги до структури власності особи, що має намір набути істотну участь.

Варто окремо відмітити, що Комісія розглядає можливість змінити підхід до оцінки ділової репутації. Свідченням недосконалої репутації може стати інформація про те, що особа протягом останніх двох років була керівником, власником істотної участі та/або головою (членом) спостережної ради (у разі наявності) у фінансовій установі на будь-яку дату протягом одного року, що передує прийняттю відповідним контролюючим органом (НКЦФПР, Нацкомфінпослуг, НБУ), рішення про банкрутство (примусову ліквідацію), про призначення тимчасового керівника (тимчасової адміністрації), застосування санкцій у вигляді анулювання (відкликання) відповідних ліцензій на ринку фінансових послуг.

З порівняльною таблицею змін можна ознайомитись за посиланням.

ПАРД&АФП готує пропозиції до проекту зазначеного акту. У випадку наявності зауважень та пропозицій до проекту змін просимо надсилати їх для узагальнення на адресу [email protected] (контактна особа – Олена Велика).  

Поділитись: