Державна фіскальна служба України опублікувала в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі роз’яснення щодо порядку розрахунку прибутку нерезидента від торгівлі цінними паперами (корпоративними правами) та на підставі яких документів визнаються витрати нерезидента на придбання таких цінних паперів (корпоративних прав).
Відповідно до пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у п. п. 141.4.3 - 141.4.6 п. 141.4 ст. 141 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Для цілей п. 141.4 ст. 141 ПКУ під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміється, зокрема, прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав, визначений відповідно до розд. III ПКУ (пп. «е» пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ).
Платники податку окремо визначають загальний фінансовий результат за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів звітного періоду відповідно до національних або міжнародних стандартів фінансової звітності (пп. 141.2.3 п. 141.2 ст. 141 ПКУ).
Відповідно до п. 3 наказу Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 «Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати.
Таким чином, прибуток нерезидента від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав розраховується як позитивний результат між доходами, отриманими нерезидентом від продажу або інших способів відчуження резиденту цінних паперів (деривативів, корпоративних прав) та витратами, понесеними (нарахованими) таким нерезидентом внаслідок придбання таких цінних паперів (деривативів, корпоративних прав).
Згідно з пп. 11 п. 1 ст. 1 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» обіг цінних паперів - це вчинення правочинів, пов'язаних з переходом прав на цінні папери і прав за цінними паперами, крім договорів, що укладаються у процесі емісії, при викупі цінних паперів їх емітентом та купівлі-продажу емітентом викуплених цінних паперів.
Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлені вимоги до документів, які містять відомості про господарську операцію та підтверджують її здійснення, тобто до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій.
Таким чином, підтвердження здійснення платником податку витрат нерезидента на придбання цінних паперів (корпоративних прав) відбувається на підставі первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку.